innate-agape

Zima w Polsce zdaje się nie mieć końca, codziennie jest zimno, a większość z nas musi chodzić do pracy lub szkoły, zmagając się z niskimi temperaturami w tym kraju.

Jak się rozgrzać zimą w Polsce

Kiedy byłem dzieckiem i w Meksyku panowały niskie temperatury (ok. 15 stopni 😛), moja mama mówiła mi, że najlepszym sposobem, aby się rozgrzać, jest zjedzenie gorącej domowej zupy.

Jak wszystkie mamusie na świecie, miała oczywiście rację – wspomniałem jej słowa po przeprowadzce do Polski, i od czasu do czasu w zimie staram się przygotować tradycyjną polską zupę.

Polska gastronomia jest bardzo zróżnicowana i na pewno jest jedna rzecz, w której Polacy są ekspertami: jak przygotować dobre zupy! 🙂

10 najsmaczniejszych zup w Polsce

Po prawie 4 latach mieszkania w Polsce i niezliczonych wizytach u Babci, oto 10 najlepszych zup w Polsce (lista zatwierdzona przez Babcię):

1. Żurek – Król Zup

Wierzcie mi, jeśli byliście kiedyś w Polsce i nie spróbowaliście żurku w chlebie, to tak, jakby tu was w ogóle nie było! Moim zdaniem jest to najlepsza zupa w Polsce i może jedna z najlepszych na świecie!

Najbardziej tradycyjnym i „fantazyjnym” sposobem na zjedzenie tej zupy jest to, że zamiast talerza masz bochenek chleba! Wewnątrz chleba podawana jest zupa 🙂 Żurek robiony jest m.in. na bazie jaj, białej kiełbasy, boczku i cebuli! To jest po prostu pyszne.

Żurek w chlebie z jajkiem i białą kiełbasą (3)

2. Barszcz Czerwony – Czerwony Jak Święta

To jedna z najbardziej tradycyjnych polskich zup. W Wigilię jest to jedno z dań, które należy obowiązkowo zjeść. Tradycyjnie jest zrobiony z surowych buraków i podawany z małymi pierogami/uszkami w środku 🙂 To naprawdę pyszne i doskonałe danie podczas mroźnej zimy w Polsce.

Barszcz z uszkami

3. Flaki – Danie Nie Dla Wszystkich

Jeśli nie wiesz, z czego jest zrobiona ta zupa, jestem pewien, że będzie ci smakować… ale jeśli nie wiesz, to muszę ci powiedzieć.

Flaki to zupa dość gęsta, robiona z kawałków żołądka wołowego 😛 Ale trzeba jej najpierw spróbować! Bo szczerze mówiąc, to naprawdę pyszne danie. Zupa ta jest jedną z najbardziej tradycyjnych w polskiej kuchni.

Flaki (1)

4. Rosół – Obowiązkowa Zupa Na Niedzielę

Nie wiem dlaczego, ale 99,99% Polaków je tę zupę w niedziele, tak, to prawda! Jednym z głównych powodów jest pewnie to, że jest po prostu bardzo smaczna.

Rosół robiony jest np. z mięsa drobiowego i zwykle podawany z domowym tradycyjnym polskim makaronem – z kluseczkami.

09516 rosol z makaronem, sanok

5. Barszcz Grzybowy

Zupa ta jest również bardzo tradycyjna w polskiej gastronomii. Jeśli kiedykolwiek odwiedziłeś Polskę, pewnie mogłeś zauważyć, że Polacy są uzależnieni od grzybów… zwariowane, prawda? 😛

Oczywiście na tej liście musiałem uwzględnić tę polską zupę: robiona jest z grzybów, mięsa i warzyw.

Hungarian Mushroom Soup (8429188306)

6. Barszcz szczawiowy – Zupa Nie Do Wypowiedzenia

Ta zupa o niemożliwej nazwie (spróbuj ją wymówić 😛) jest całkiem zdrowa. Jest przygotowywana z metalicznej rośliny o nazwie szczaw i może być podawana z ziemniakami i gotowanymi na twardo jajkami.

barszcz-szczawiowy-

7. Krupnik – Prosty Ale Smaczny

Zupa ta jest łatwa do przygotowania, a składniki są stosunkowo łatwe do uzyskania. Składa się z kaszy jęczmiennej, warzyw, mięsa i czasami grzybów 🙂 Proste, ale pyszne!

Krupnik zupa

8. Czernina – Jeśli Lubisz Kaczki, Nie Czytaj Dalej

Ta zupa może być dość dziwna – tradycyjnie jest robiona z krwi kaczki 😛 Oczywiście, może niektórym z was się to nie spodoba, ale zawsze fajnie jest eksperymentować z nowymi potrawami i smakami!

Ta zupa uważana jest przez wielu Polaków za jedno z najsmaczniejszych i orzeźwiających potraw w ich gastronomii.

Czernina Oborniki

9. Zupa pomidorowa – Zupa Klasyk

To jedna z najbardziej klasycznych zup w Polsce. Prawdopodobnie w wielu krajach na świecie istnieje jej odpowiednik. Zupa ta jest zrobiona z pomidorów i jest podawana z makaronem, ale czasami z ryżem lub ziemniakami.

Cream of Tomato Soup

10. Zupa Gulaszowa – Węgierska

Ta zupa pochodzi z Węgier, ale jest bardzo popularna w Polsce od wielu lat. Zupa ta jest zrobiona z papryki, mięsa i cebuli 🙂

Teraz już wiesz, jak się rozgrzać w zimne dni!

Gdy następnym razem odwiedzisz Polskę, na pewno będziesz dokładnie wiedzieć, co zamówić w swojej ulubionej restauracji. Polskie zupy są niewiarygodnie dobre i zdecydowanie warto choć raz spróbować każdej z nich.

Trzymajcie się, i smacznego!

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment