innate-agape

Advertise your business on this space

Contact me

Zima w Polsce zdaje się nie mieć końca, codziennie jest zimno, a większość z nas musi chodzić do pracy lub szkoły, zmagając się z niskimi temperaturami w tym kraju.

Jak się rozgrzać zimą w Polsce

Kiedy byłem dzieckiem i w Meksyku panowały niskie temperatury (ok. 15 stopni 😛), moja mama mówiła mi, że najlepszym sposobem, aby się rozgrzać, jest zjedzenie gorącej domowej zupy.

Jak wszystkie mamusie na świecie, miała oczywiście rację – wspomniałem jej słowa po przeprowadzce do Polski, i od czasu do czasu w zimie staram się przygotować tradycyjną polską zupę.

Polska gastronomia jest bardzo zróżnicowana i na pewno jest jedna rzecz, w której Polacy są ekspertami: jak przygotować dobre zupy! 🙂

10 najsmaczniejszych zup w Polsce

Po prawie 4 latach mieszkania w Polsce i niezliczonych wizytach u Babci, oto 10 najlepszych zup w Polsce (lista zatwierdzona przez Babcię):

1. Żurek – Król Zup

Wierzcie mi, jeśli byliście kiedyś w Polsce i nie spróbowaliście żurku w chlebie, to tak, jakby tu was w ogóle nie było! Moim zdaniem jest to najlepsza zupa w Polsce i może jedna z najlepszych na świecie!

Najbardziej tradycyjnym i „fantazyjnym” sposobem na zjedzenie tej zupy jest to, że zamiast talerza masz bochenek chleba! Wewnątrz chleba podawana jest zupa 🙂 Żurek robiony jest m.in. na bazie jaj, białej kiełbasy, boczku i cebuli! To jest po prostu pyszne.

Żurek w chlebie z jajkiem i białą kiełbasą (3)

2. Barszcz Czerwony – Czerwony Jak Święta

To jedna z najbardziej tradycyjnych polskich zup. W Wigilię jest to jedno z dań, które należy obowiązkowo zjeść. Tradycyjnie jest zrobiony z surowych buraków i podawany z małymi pierogami/uszkami w środku 🙂 To naprawdę pyszne i doskonałe danie podczas mroźnej zimy w Polsce.

Barszcz z uszkami

3. Flaki – Danie Nie Dla Wszystkich

Jeśli nie wiesz, z czego jest zrobiona ta zupa, jestem pewien, że będzie ci smakować… ale jeśli nie wiesz, to muszę ci powiedzieć.

Flaki to zupa dość gęsta, robiona z kawałków żołądka wołowego 😛 Ale trzeba jej najpierw spróbować! Bo szczerze mówiąc, to naprawdę pyszne danie. Zupa ta jest jedną z najbardziej tradycyjnych w polskiej kuchni.

Flaki (1)

4. Rosół – Obowiązkowa Zupa Na Niedzielę

Nie wiem dlaczego, ale 99,99% Polaków je tę zupę w niedziele, tak, to prawda! Jednym z głównych powodów jest pewnie to, że jest po prostu bardzo smaczna.

Rosół robiony jest np. z mięsa drobiowego i zwykle podawany z domowym tradycyjnym polskim makaronem – z kluseczkami.

09516 rosol z makaronem, sanok

5. Barszcz Grzybowy

Zupa ta jest również bardzo tradycyjna w polskiej gastronomii. Jeśli kiedykolwiek odwiedziłeś Polskę, pewnie mogłeś zauważyć, że Polacy są uzależnieni od grzybów… zwariowane, prawda? 😛

Oczywiście na tej liście musiałem uwzględnić tę polską zupę: robiona jest z grzybów, mięsa i warzyw.

Hungarian Mushroom Soup (8429188306)

6. Barszcz szczawiowy – Zupa Nie Do Wypowiedzenia

Ta zupa o niemożliwej nazwie (spróbuj ją wymówić 😛) jest całkiem zdrowa. Jest przygotowywana z metalicznej rośliny o nazwie szczaw i może być podawana z ziemniakami i gotowanymi na twardo jajkami.

barszcz-szczawiowy-

7. Krupnik – Prosty Ale Smaczny

Zupa ta jest łatwa do przygotowania, a składniki są stosunkowo łatwe do uzyskania. Składa się z kaszy jęczmiennej, warzyw, mięsa i czasami grzybów 🙂 Proste, ale pyszne!

Krupnik zupa

8. Czernina – Jeśli Lubisz Kaczki, Nie Czytaj Dalej

Ta zupa może być dość dziwna – tradycyjnie jest robiona z krwi kaczki 😛 Oczywiście, może niektórym z was się to nie spodoba, ale zawsze fajnie jest eksperymentować z nowymi potrawami i smakami!

Ta zupa uważana jest przez wielu Polaków za jedno z najsmaczniejszych i orzeźwiających potraw w ich gastronomii.

Czernina Oborniki

9. Zupa pomidorowa – Zupa Klasyk

To jedna z najbardziej klasycznych zup w Polsce. Prawdopodobnie w wielu krajach na świecie istnieje jej odpowiednik. Zupa ta jest zrobiona z pomidorów i jest podawana z makaronem, ale czasami z ryżem lub ziemniakami.

Cream of Tomato Soup

10. Zupa Gulaszowa – Węgierska

Ta zupa pochodzi z Węgier, ale jest bardzo popularna w Polsce od wielu lat. Zupa ta jest zrobiona z papryki, mięsa i cebuli 🙂

Teraz już wiesz, jak się rozgrzać w zimne dni!

Gdy następnym razem odwiedzisz Polskę, na pewno będziesz dokładnie wiedzieć, co zamówić w swojej ulubionej restauracji. Polskie zupy są niewiarygodnie dobre i zdecydowanie warto choć raz spróbować każdej z nich.

Trzymajcie się, i smacznego!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment