innate-agape

Sezon wielkanocny to jeden z najważniejszych okresów w Polsce, nawet niektórzy uważają Wielkanoc za najważniejsze święta w ciągu roku. Miliony Polaków wracają do swoich rodzinnych miast lub miasteczek, aby spędzić tę uroczystość z tymi, których kochają, zjeść tradycyjne i pyszne polskie potrawy wielkanocne i ponownie przeżyć te niezwykłe święta.

Czym jest „mokry poniedziałek”

Śmigus-Dyngus – znany również jako Poniedziałek Wielkanocny lub Lany Poniedziałek – jest świętem w Polsce.

Jest obchodzony zawsze w pierwszy poniedziałek po Wielkanocy, a sposób świętowania jest naprawdę zabawny: musisz lać wodę na innych ludzi!

Húsvét
Wet Monday in Poland – By Opusztaszer

W wielu innych krajach na świecie tradycja ta jest również celebrowana. Na przykład w Meksyku obchodzimy go w Wielką Sobotę.

Tradycyjny sposób świętowania

Tradycyjnie chłopcy musieli polać wolą dziewczęta, a także smagać je gałązkami wierzby. Uważało się, że dziewczyna oblewana wodą ma duże powodzenie i szybko wyjdzie za mąż.

Wet Monday in Poland – by urloplandia.pl

Następnego dnia, we wtorek, dziewczyny zrobiły dokładnie to samo – lały wodą chłopców i również biły ich gałązkami.

Wet Monday Poland – by urloplandia.pl

Historia Lanego Poniedziałku

Początki tej tradycji są niepewne, ale uważa się, że wszystko zaczęło się przed XIV wiekiem. Wiele osób przyjmuje, że tradycja wzięła się z pogańskiej mitologii, i najprawdopodobniej miała związek ze słowiańskimi boginiami płodności.

Mokry poniedziałek to upamiętnienie narodzin chrześcijaństwa w Polsce, kiedy w Wielkanocny poniedziałek udzielono Świętego Chrztu księciu Mieszkowi. Ten akt zjednoczył całą Polskę pod sztandarem chrześcijaństwa.

Dyngus postcard
Wet Monday Poland – by Nationwide Specialty Co

Lany poniedziałek w dzisiejszych czasach

Jeśli jesteś turystą, który odwiedza Polskę w czasie Wielkanocy, powiem ci, że będziesz musiał być bardzo ostrożny chodząc po ulicach miasta.

Dziś ta mokra tradycja jest nie tylko świętowana przez dzieci i młodzież, ale nawet dorośli mogą w niej uczestniczyć. Niektórzy Polacy twierdzą, że jeśli zostaniesz w ten dzień oblany, będziesz miał szczęście przez resztę roku!

Wet Monday in Poland – by urloplandia.pl

Jeśli będziesz spał do późna tego dnia, masz prawie jak w banku, że ktoś inny obudzi cię oblewając zimną wodą! To nie żarty.

I trzeba uważać: w ostatnich latach było tak zimno w Wiellkanoc, że 3 lata temu, zamiast lać się wodą, rzucaliśmy się śnieżkami.

Wet Monday in Poland – by urloplandia.pl

Wielkanoc w Polsce to wyjątkowe doświadczenie, które musisz przeżyć przynajmniej raz! Jeśli jesteś obcokrajowcem i będziesz miał okazję świętować te dni z polską rodziną, pokochasz to święto!

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment