innate-agape

Advertise your business on this space

Contact me

Sezon wielkanocny to jeden z najważniejszych okresów w Polsce, nawet niektórzy uważają Wielkanoc za najważniejsze święta w ciągu roku. Miliony Polaków wracają do swoich rodzinnych miast lub miasteczek, aby spędzić tę uroczystość z tymi, których kochają, zjeść tradycyjne i pyszne polskie potrawy wielkanocne i ponownie przeżyć te niezwykłe święta.

Czym jest „mokry poniedziałek”

Śmigus-Dyngus – znany również jako Poniedziałek Wielkanocny lub Lany Poniedziałek – jest świętem w Polsce.

Jest obchodzony zawsze w pierwszy poniedziałek po Wielkanocy, a sposób świętowania jest naprawdę zabawny: musisz lać wodę na innych ludzi!

Húsvét
Wet Monday in Poland – By Opusztaszer

W wielu innych krajach na świecie tradycja ta jest również celebrowana. Na przykład w Meksyku obchodzimy go w Wielką Sobotę.

Tradycyjny sposób świętowania

Tradycyjnie chłopcy musieli polać wolą dziewczęta, a także smagać je gałązkami wierzby. Uważało się, że dziewczyna oblewana wodą ma duże powodzenie i szybko wyjdzie za mąż.

Wet Monday in Poland – by urloplandia.pl

Następnego dnia, we wtorek, dziewczyny zrobiły dokładnie to samo – lały wodą chłopców i również biły ich gałązkami.

Wet Monday Poland – by urloplandia.pl

Historia Lanego Poniedziałku

Początki tej tradycji są niepewne, ale uważa się, że wszystko zaczęło się przed XIV wiekiem. Wiele osób przyjmuje, że tradycja wzięła się z pogańskiej mitologii, i najprawdopodobniej miała związek ze słowiańskimi boginiami płodności.

Mokry poniedziałek to upamiętnienie narodzin chrześcijaństwa w Polsce, kiedy w Wielkanocny poniedziałek udzielono Świętego Chrztu księciu Mieszkowi. Ten akt zjednoczył całą Polskę pod sztandarem chrześcijaństwa.

Dyngus postcard
Wet Monday Poland – by Nationwide Specialty Co

Lany poniedziałek w dzisiejszych czasach

Jeśli jesteś turystą, który odwiedza Polskę w czasie Wielkanocy, powiem ci, że będziesz musiał być bardzo ostrożny chodząc po ulicach miasta.

Dziś ta mokra tradycja jest nie tylko świętowana przez dzieci i młodzież, ale nawet dorośli mogą w niej uczestniczyć. Niektórzy Polacy twierdzą, że jeśli zostaniesz w ten dzień oblany, będziesz miał szczęście przez resztę roku!

Wet Monday in Poland – by urloplandia.pl

Jeśli będziesz spał do późna tego dnia, masz prawie jak w banku, że ktoś inny obudzi cię oblewając zimną wodą! To nie żarty.

I trzeba uważać: w ostatnich latach było tak zimno w Wiellkanoc, że 3 lata temu, zamiast lać się wodą, rzucaliśmy się śnieżkami.

Wet Monday in Poland – by urloplandia.pl

Wielkanoc w Polsce to wyjątkowe doświadczenie, które musisz przeżyć przynajmniej raz! Jeśli jesteś obcokrajowcem i będziesz miał okazję świętować te dni z polską rodziną, pokochasz to święto!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment