innate-agape

Nadszedł wreszcie ten dzień roku, w którym tysiące cukierni w Polsce będą intensywnie pracować, aby zaspokoić chęć (i głód) milionów Polaków, którzy zechcą obchodzić tę niesamowitą polską tradycję.

Tradycja, o której mówię, jest jedną z moich ulubionych odkąd przeprowadziłem się do Polski, głównie dlatego, że polega na jedzeniu. Ta tradycja to Tłusty Czwartek.

tlusty czwartek

Kiedy obchodzi się Tłusty Czwartek?

Tłusty Czwartek obchodzony jest raz w roku, w ostatni czwartek przed Środą Popielcową i początkiem Wielkiego Postu. W tym roku, 2022, będzie obchodzony 24 lutego.

Skąd wzięła się tradycja Tłustego Czwartku

Tłusty Czwartek to tradycja religijna i bardzo smaczna, którą obchodzą miliony Polaków, chodząc do ulubionych cukierni.

Co robią Polacy podczas Tłustego Czwartku?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo łatwa, Polacy mają naprawdę interesujący sposób na świętowanie tego dnia. Spędzają go spożywając słodycze i ciasta, ale najczęściej jedzą tradycyjny polskie wyroby – pączki.

paczek 1

Czym jest Pączek?

Pączek to duży smażony wyrób z ciasta drożdżowego, nadziewany różnego rodzaju marmoladą i lukrowany, a w zależności od piekarni, do której pójdziemy, może być również ozdobiony kandyzowaną skórką pomarańczową.

Ilość pączków, które są jedzone w tym dniu, jest niesamowicie wysoka! Uważa się, że przeciętnie każda osoba spożywa co najmniej 3 pączki. Tak więc mniej więcej 100 milionów tych pączków zostaje zjedzonych w ciągu zaledwie jednego dnia! Tak, ponad 100 milionów!!!

Jeśli dopiero co przyjechałeś do Polski i nie wiesz, gdzie kupić pączki… nie martw się, pączki będą wszędzie! Dosłownie, będzie można je kupić w dowolnym miejscu w Polsce.

Spróbuj Także Faworków

W tym dniu Polacy często też jedzą wspaniały wyrób o nazwie Faworki (zwane też Chrustami), czyli cienkie smażone wstążki z ciasta, chrupiące i posypane cukrem pudrem. Są pyszne!

faworki

Dlaczego musisz zjeść przynajmniej jednego pączka?

Wielu z was może pomyśleć: „Wiesz David, jestem na diecie, nie mogę zjeść ani jednego pączka, figura na lato sama się nie zrobi”.

Cóż, powiem Wam, moi drodzy, że w Polsce uważa się, że jeśli nie zjesz w Tłusty Czwartek przynajmniej jednego pączka, będziesz miał pecha przez resztę roku.

Więc lepiej zjedz co najmniej jednego, gwarantuję ci, że warto. Te pączki są super smaczne i uzależniające.

paczek bakery

W niektórych piekarniach w Warszawie ludzie będą czekać w kolejkach godzinami, żeby kupić pączki! Szalone, prawda?

Przepis wideo: Jak zrobić pączki

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak powstają pączki, obejrzyj wideo, które przygotowałem we współpracy z  Pracownia Cukiernicza “Zagoździński”​

Jesteś teraz głodny, prawda?

To żadna niespodzianka, pączek to przepyszny deser. Ale uważaj, jeśli zjesz ich więcej niż 5, możesz zyskać kilka dodatkowych kilogramów.

paczek meme
Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment