innate-agape

Kiedy byłem dzieckiem i mieszkałem jeszcze w Meksyku, grudzień był prawdopodobnie moim ulubionym miesiącem roku, właśnie z powodu świąt Bożego Narodzenia. Pamiętam, że podczas ferii zimowych zawsze spędzałem czas u babci, razem ze wszystkimi moimi kuzynami.

Podczas naszych ferii babcia zawsze kazała nam sprzątać dom, chodzić na rynek, pomagać jej w gotowaniu lub uczyć się, aby nie zapomnieć tego, czego nauczyliśmy się w szkole. Nie byliśmy z tego powodu zbyt szczęśliwi, ponieważ były to nasze wakacje, ale mojej babci nie szło się sprzeciwić! Musieliśmy tylko kiwać głową i się uśmiechać.

Jak spędzałem Święta w Meksyku

W wolnym czasie graliśmy w piłkę nożną, pomagaliśmy też robić piñaty na święta. Ale prawdopodobnie większość czasu spędzaliśmy oglądając amerykańskie świąteczne filmy w telewizji, takie jak Kevin Sam w Domu, Turbo-Man, Elf lub cokolwiek innego, co akurat leciało w telewizji.

posadas
Traditional Mexican Piñata during Christmas Season

Uwielbialiśmy oglądać te filmy: wszędzie światełka, Święty Mikołaj w każdym centrum handlowym, rodzinne obiady i mnóstwo prezentów! Ale to ten wszechobecny biały śnieg w tych filmach był czymś, co naprawdę kochałem! Kiedy byłem dzieckiem, marzyłem o tym, żeby obudzić się w Boże Narodzenie, otworzyć okno i zobaczyć, że wszystko jest białe! Ale mieszkając w Meksyku było to prawie niemożliwe. Chociaż w 1967 roku w Meksyku spadł śnieg, więc była nadzieja! Niestety, za moich czasów się to nigdy nie zdarzyło.

W Meksyku Boże Narodzenie jest ważną tradycją, pewnie tak, jak w każdym innym kraju na świecie. Chodziliśmy na rynek, aby kupić choinkę i dekoracje. Poza tym, często udawaliśmy się do centrum miasta, aby zobaczyć jarmarki bożonarodzeniowe, zobaczyć Świętego Mikołaja lub Trzech Króli, i poczuć magię świąt.

Ale wiecie co, te świąteczne rynki nie wyglądały jak te w amerykańskich filmach… W Meksyku było średnio 25 stopni, wszyscy chodzili w koszulkach, a na ulicach było więcej palm niż choinek. Nie zrozumcie mnie źle, święta w Meksyku były wspaniałe, ale czegoś mi brakowało: chciałem zobaczyć mnóstwo śniegu i poczuć się jak w filmie!

Święta Bożego Narodzenia w Polsce

Po raz pierwszy wyjechałem za granicę, do Paryża, kiedy miałem 21 lat, i tam też po raz pierwszy zobaczyłem śnieg i doświadczyłem temperatur poniżej zera! To było niesamowite!

Ale kiedy przeprowadziłem się do Polski, to dopiero było szaleństwo! W dniu, w którym wylądowałem w Polsce, temperatura wynosiła minus 26 stopni! Nagle nie byłem już pewien, czy moje dziecięce marzenia o zobaczeniu śniegu i poczuciu się jak w filmie wciąż były dobrym pomysłem… Ale kupiłem dobrą kurtkę zimową i byłem gotowy na nowe wyzwania!

Podczas moich pierwszych świąt w Polsce faktycznie zacząłem czuć się jak w filmie. Spacerując głównymi ulicami Warszawy, w końcu zobaczyłem te wszystkie świąteczne lampki, ogromną choinkę przed pałacem królewskim, wiele zimowych atrakcji na stadionie narodowym, i oczywiście jarmark bożonarodzeniowy na warszawskim starym mieście.

warsaw-main-square-christmas-min
Warsaw Old Town

Na tym Bożonarodzeniowym jarmarku po raz pierwszy spróbowałem gorącego wina! Było to idealne lekarstwo na zimno podczas tych mrozów. Udało mi się też kupić kawałek chleba ze smalcem i ogórkami kiszonymi (pyszne!). A potem wybrałem się na łyżwy na lodowisko pośrodku rynku starego miasta. Najlepsza kombinacja w historii!

Odkąd mieszkam w Polsce, miałem okazję odwiedzić różne polskie miasta w okresie świątecznym i powiem Wam coś: w Polsce znajdziecie jedne z najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europa! Pokażę Wam najlepsze ryneczki bożonarodzeniowe w Polsce oraz powody, dla których trzeba odwiedzić Polskę w okresie świątecznym.

Lista 7 najlepszych rynków świątecznych w Polsce

Pamiętajcie, że wejście na wszystkie te jarmarki jest BEZPŁATNE, na wypadek gdybyś zastanawiał się, czy trzeba kupić bilet.

1. Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy

Moim zdaniem ten jest najbardziej spektakularny. Rynek ten był kilkakrotnie wymieniany jako jeden z najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie przez wiele serwisów turystycznych, takich jak np. CNN traveller.

christmas-market-wroclaw-min
Wrocław Christmas Market

Jak zapewne wiecie, Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Architektura tego miasta jest dość wyjątkowa i jest to jedno z moich ulubionych polskich miast. Każda pora roku to dobry czas na zwiedzanie tego miasta, ale w okresie świątecznym główny rynek Wrocławia zamienia się w magiczne miejsce! Dekoracje placu są na bardzo wysokim poziomie, mają tam ogromną choinkę, bajkowy domek, dziesiątki stoisk świątecznych i kolorowe parady!

Jarmark bożonarodzeniowy zwykle rozpoczyna się w ostatnim tygodniu grudnia i jest otwarty do ostatniego dnia grudnia lub pierwszych dni stycznia.

wroclaw-christmas-tree-min
Wrocław Christmas Tree

Ten jarmark bożonarodzeniowy ma wiele atrakcji, takich jak koncerty czy parady. I oczywiście stragany, na których można kupić gorący napój lub typowe polskie jedzenie. Większość atrakcji odbywa się od piątku do niedzieli, ale można odwiedzić rynek każdego dnia!

Ważna uwaga: jeśli planujesz odwiedzić Wrocław w okresie świątecznym, musisz zarezerwować hotel lub apartament na kilka tygodni przed podróżą. Ponieważ ten jarmark jest jedną z głównych atrakcji kraju w okresie zimowym, wszystkie hotele mogą być w pełni zarezerwowane!

2. Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy

Na północy Polski również można magicznie przeżyć sezon świąteczny. Stare miasto w Gdańsku jest jednym z najpiękniejszych w Polsce, a zimą można jego urok wydaje się jakby jeszcze większy.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jest nominowany do tytułu „European Best Christmas Market 2020”, więc można być pewnym, że będzie się odwiedzać jednen z najlepszych w Europie! Magicznym miejscem jest Targ Węglowy, gdzie można znaleźć ponad 50 stoisk z jedzeniem i ponad 40 stoisk z wyrobami rzemieślniczymi i świątecznymi.

gdansk-christmas-min
Gdańsk Christmas Market – By Gary Denham

Jedną z fajnych rzeczy na tym jarmarku jest to, że istnieje specjalne stoisko poświęcone informacji turystycznej! Tutaj możesz uzyskać wszystkie istotne informacje, aby ułatwić sobie pobyt w Gdańsku.

Dekoracje na tym rynku są niesamowite, można także pojeździć na gdańskiej karuzeli, jednym z najlepszych miejsc tego rynku!

I wreszcie: gdański jarmark bożonarodzeniowy ma własną specjalną akcję charytatywną dla Fundacji Hospicyjnej. Jeśli tam pojedziesz, nie zapomnij dorzucić się nawet małą kwotą.

3. Warszawski Jarmark Bożonarodzeniowy

To wciąż jeden z moich ulubionych w Polsce. Po pierwsze dlatego, że był to pierwszy jarmark bożonarodzeniowy, jaki widziałem w życiu, a po drugie dlatego, że mieszkam w Warszawie i jest blisko mojego domu.

Może nie być – pod względem wielkości – tak spektakularny jak te we Wrocławiu czy Krakowie, ale ma swój urok.

christmas-warsaw-ilumination-min
Warsaw Christmas Decorations

Po pierwsze, sposób, w jaki Warszawa organizuje świąteczny szlak, jest wyjątkowy. Główna ulica, Nowy Świat, jest w pełni udekorowana od początku do końca tysiącami świateł, wzdłuż tej ulicy można zobaczyć wiele figur a la ozdoby choinkowe, takich jak świąteczny pociąg, ogromne pudełko z prezentami i gigantyczny niedźwiedź. W końcu dociera się do Starego Miasta, gdzie można zobaczyć gigantyczną choinkę przed Pałacem Królewskim!

warsaw-christmas-tree-min
Warsaw Christmas Tree – by Mariusz Cieszewski in Flickr

Kilka kroków dalej można dojść na główny rynek na Starym Mieście, które przekształca się w małe miasteczko bożonarodzeniowe. Na środku placu znajduje się lodowisko, gdzie można pojeździć na łyżwach!

Najfajniejszą rzeczą w tym jest to, że wszystko to otacza Warszawską Syrenkę! Na tym placu znajduje się wiele drewnianych straganów, na których można kupić kubek gorącego wina lub tradycyjne polskie jedzenie, takie jak oscypki, kiełbasa lub smalec! We wszystkich tych miejscach znajdują się ogniska, przy których można trochę ogrzać ciało.

Również blisko rynku i choinki znajduje się kolejny pasaż, w którym można znaleźć więcej straganów z dekoracjami i jedzeniem!

4. Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy

Nic dziwnego, że Kraków zawsze znajduje się na liście najlepszych rzeczy w Polsce, jakakolwiek by ona nie była. To miasto jest nadal jednym z ulubionych miast zagranicznych turystów odwiedzających Polskę. Kraków jest odwiedzany przez Polaków i obcokrajowców przez cały rok, co pomogło mu wielokrotnie zdobyć tytuły jednego z najlepszych miejsc w Europie!

W okresie świątecznym główny plac miasta przekształca się w największy jarmark bożonarodzeniowy w Polsce! Rynek ten jest zwykle otwierany pod koniec listopada i trwa do 6 stycznia, kiedy to obchodzony jest Dzień Trzech Króli.

krakow-christmas-market
Krakow Christmas Market – by BeztroskieWczasy.pl

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie to tradycja. Zaczęło się przed II wojną światową, kiedy to stał się najstarszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Polsce, i został ponownie zorganizowany po upadku PRL-u. W przeszłości miejscowi budowali stoiska świąteczne, aby sprzedawać choinki i ozdoby, a zwłaszcza niektóre składniki tradycyjnych polskich potraw przygotowywanych na Wigilię Bożego Narodzenia.

Jarmark bożonarodzeniowy jest ogromny! Zaczyna się od wielkiej choinki przed Kościołem Mariackimi, a za nią rozciągają się dziesiątki drewnianych straganów, na których można kupić, zjeść i wypić prawie wszystko, co się chce. To najlepszy jarmark w kraju, aby kupić pamiątki i ozdoby świąteczne, na przykład ręcznie malowane bombki.

Jedną z najlepszych atrakcji tego jarmarku jest tradycyjny konkurs szopek świątecznych tworzonych z piernika. Konkurs organizowany jest w pierwszy czwartek grudnia na samym środku rynku.

5. Łódzki Jarmark Bożonarodzeniowy

Z roku na rok Łódź coraz bardziej wkracza w świąteczny nastrój! Jednym z głównych problemów, z jakimi boryka się to miasto, jest to, że nie ma ono starego miasta jako takiego, jak inne polskie miasta. Dlatego zorganizowanie jarmarku bożonarodzeniowego w tym mieście nie jest takie łatwe.

piotrkowska-christmas-street-min
Piotrkowska street during Christmas – by @lodzpl in Facebook

Ale Łódź organizuje jarmark bożonarodzeniowy wzdłuż głównej ulicy i jednej z najpiękniejszych ulic w Polsce – ulicy Piotrkowskiej. Ulica jest ozdobiona tysiącami światełek (całkiem podobnych do tych na Nowym Świecie w Warszawie), ozdób choinkowych i znaków świetlnych, przy których ludzie mogą robić zdjęcia.

lodz-christmas-market-min
Łódź Christmas Sign in Piotrkowska – by @lodzpl in Facebook

Wzdłuż ulicy rozstawione są drewniane stragany, na których można kupić gorący napój lub słodką świąteczną pamiątkę. Są też pokazy kulinarne i warsztaty, pokazy rzeźbienia w lodzie, a w każdy weekend dzieci mogą spotkać Świętego Mikołaja!

Różnica w porównaniu z innymi miastami polega na tym, że rynek ten zamyka się przed Wigilią, więc lepiej odwiedzić go jak najwcześniej!

6. Poznański jarmark bożonarodzeniowy

Kolejny niesamowity jarmark bożonarodzeniowy to ten w Poznaniu. W 2018 r. poznański jarmark znalazł się na 6 miejscu na liście najlepszych jarmarków świątecznych w Europie! Nieźle, prawda?

Rynek ten znajduje się na Placu Wolności i Starym Rynku, zaczyna się pod koniec listopada i kończy przed Bożym Narodzeniem, więc zaplanuj wcześniej wizytę.

poznan-christmas-market-min
Poznań Christmas Market
Jest tam wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, takich jak diabelski młyn, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Jedną z najlepszych rzeczy na tym jarmarku bożonarodzeniowym jest coroczny konkurs rzeźby lodowej. Dziesiątki rzeźbiarzy z całego świata tworzą najbardziej spektakularną rzeźbę lodową! Konkurs obejmuje dwie kategorie: kto zrobi to najszybciej i czyja praca będzie najbardziej imponująca.

7. Toruński jarmark bożonarodzeniowy

Listę zamyka miasto, które jest miejscem narodzin Kopernika, jednego z największych umysłów w historii – Toruń.

Toruń jest małym miastem, ale ma szczególną średniowieczną architekturę, co czyni go jeszcze piękniejszym w okresie świątecznym. Na toruńskim starym mieście znajduje się jarmark bożonarodzeniowy, gdzie można napić się gorącego wina lub kawy, i oczywiście skosztować pysznego piernika.

torun-christmas-market-min
Toruń Christmas Market – by @TorunskiJarmarkBozonarodzeniowy in Facebook

Ponieważ Toruń nie jest tak dużym miastem jak Warszawa czy Kraków, jarmark bożonarodzeniowy ma moim zdaniem tę jedną zaletę, że nie jest zbyt zatłoczony, co jest świetne, ponieważ można swobodnie spacerować po rynku głównym.

Ponadto na tym rynku można kupić wiele ręcznie robionych ozdób dla siebie lub swoich przyjaciół.

Mam nadzieję, że spodobała Ci się ta lista jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce. Z pewnością jest to niesamowity kraj do odwiedzenia w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale pamiętaj, aby zabrać ze sobą bardzo ciepły płaszcz, inaczej umrzesz z zimna.

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment