innate-agape

Advertise your business on this space

Contact me

Jak zapewne wiesz, pochodzę z Mexico City, jednego z największych i najbardziej zaludnionych miast na świecie.

Kiedy jeszcze tam studiowałem, musiałem spędzać prawie 2 godziny, aby dostać się na uniwersytet z mojego domu. Ruch jest okropny (dla mnie to zabawne, gdy ludzie w Polsce narzekają na korki w Polsce, nie mają pojęcia, że to tak naprawdę nic), również transport publiczny nie jest wystarczający dla wszystkich ludzi, którzy mieszkają i pracują w Mexico City. To są właśnie rzeczy w moim rodzinnym mieście, za którymi tak naprawdę nie tęsknię.

mexico-city-metro-min
Metro in Mexico City

Kiedy tylko miałem okazję, lubiłem spacerować po parkach w Mexico City, takich jak Chapultepec, jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście! Poza tym lubiłem grać w piłkę nożną z przyjaciółmi i czasami chodzić gdzieś poza Mexico City, po prostu cieszyć się przyrodą i oddychać odrobiną świeżego i czystego powietrza. Kilka dobrych miejsc, które znajdują się w pobliżu Miasta Meksyk, to: Ajusco, La Marqueza, El Nevado de Toluca. To były dobre stare czasy!

Kiedy przeprowadziłem się do Warszawy, nie wiedziałem zbyt wiele o mieście. Po prostu wiedziałem, że to stolica Polski, i że jest to największe miasto w kraju, więc wyobrażałem sobie, że będzie bardzo podobne do Meksyku.

Odkrywanie zielonej Warszawy

Ku mojemu zaskoczeniu, choć Warszawa była największym i najbardziej zatłoczonym miastem w Polsce, nie była porównywalna z Mexico City. Metro w mieście działało idealnie, nie było bardzo zatłoczone, ale nie puste. Moje pierwsze dni w Warszawie były dość zabawne, nie byłem przyzwyczajony do spędzania zaledwie 20 minut na dojazdach z domu do biura.

Ale znowu, po codziennej rutynie w mieście, miałem ochotę udać się gdzieś, by cieszyć się przyrodą. Warszawa jest naprawdę fajnym zielonym miastem, ma wiele parków i kilka lasów w pobliżu centrum miasta. Chodziłem na spacer do Łazienek w Warszawie, który – po siedmiu latach pobytu w Polsce – jest jednym z moich ulubionych miejsc w historii!

Lazienki Park
Łazienki Park in Warsaw

Chodzenie po parkach jest fajne, ale wiadomo, nigdy nie da się przy tym naprawdę odciąć od ruchliwego życia w mieście, więc chciałem czegoś więcej.

Rozmawiając z moją żoną o pomyśle, aby odwiedzić jakieś inne miejsce w Polsce, by cieszyć się przyrodą, od raz zaproponowała: „Wiem, czego ci potrzeba – pojedźmy do Zakopanego. Spróbujesz najlepszego polskiego sera, i pokochasz tamtejszą architekturę. Tam jest pięknie! ”. Nazwę tego miasta usłyszałem wtedy po raz pierwszy, ale od razu się zgodziłem – Jedźmy!”.

Gdzie jest Zakopane?

Zakopane to miasto położone na południu Polski, prawie na granicy ze Słowacją. Miasto zostało założone w XVII wieku! Na początku mieszkały tam tylko 43 osoby.

Znaczenie słowa Zakopane jest dość trafne, ponieważ miasto położone jest u podnóża Tatr, więc wygląda na to, że miasto jest jakby faktycznie „zakopane”, gdy patrzy się na otaczające je majestatyczne góry.

zakopane-view-min
Panoramic view of Zakopane

Zakopane nie jest dużym miastem pod względem liczby ludności, mieszka w nim nieco ponad 27 tysięcy osób. Najmniejsza dzielnica Warszawy, Wesoła, ma prawie taką samą populację. Zakopane jest w zasadzie miastem żyjącym z turystyki.

W ciągu roku jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w kraju i bez wątpienia zimą jest najpopularniejszym miastem w Polsce! Polacy i cudzoziemcy uwielbiają jeździć na nartach i spacerować po górach w tym regionie. Dlatego Zakopane jest również znane jako zimowa stolica Polski.

Historia Zakopanego w pigułce

Od momentu powstania Zakopane zawsze było postrzegane jako miejsce turystyczne dla Polaków. Już pod koniec XVIII wieku Zakopane przyjmowało turystów z Krakowa. Również w przeszłości Zakopane było ważnym miejscem dla górnictwa i hutnictwa.

Około 1900 r. Zakopane awansowało z małej wioski do znanego uzdrowiska, głównie dzięki inauguracji kolei prowadzącej do miasta. Wielu turystów zaczęło je odwiedzać, a wielu innych zdecydowało się tam zamieszkać.

Mieszkańcy Zakopanego wiedzieli, co robią i chcieli skorzystać z jego geograficznej przewagi. Postanowili dużo zainwestować w przemysł narciarski. W 1925 r. otworzyli pierwszą skocznię narciarską, a kilka lat później zainaugurowano pierwszą kolejkę linową, prowadzącą na szczyt jednej z najsłynniejszych gór regionu – Gubałówki.

Zakopane...
Zakopane in 1916
Branża narciarska całkowicie zmieniła to miasto, o wiele więcej osób zdecydowało się na przeprowadzkę, a każdego sezonu było tam coraz więcej turystów.

Podczas II wojny światowej Zakopane nie zostało zniszczone tak, jak inne miasta w Polsce, na przykład Warszawa. Hotele i domy w Zakopanem były wykorzystywane przez nazistów i ich rodziny do spędzania tam wakacji. W tym czasie niektórzy miejscowi decydowali się wesprzeć uchodźców, pomagając im przekroczyć polską granicę przez góry!

Po wojnie i w czasach komunizmu w Polsce, Zakopane było głównym celem turystycznym Polaków przez cały rok.

Obecnie Zakopane co roku przyjmuje mniej więcej 3 miliony turystów z Polski i zagranicy! Całkiem dużo, prawda?

Jak dojechać do Zakopanego?

Jak wspomniałem, Zakopane leży naprawdę bardzo na południu Polski. Z Warszawy podróż trwa mniej więcej 5 godzin. Najbliżej leżące duże miasto to Kraków, a dzieli je około dwóch godzin jazdy samochodem.

Jeśli nie masz samochodu, zawsze możesz jechać autobusem lub pociągiem, ale prawdopodobnie zajmie Ci to jeszcze więcej godzin.

Z Warszawy możesz dojechać tam autobusem linii FlixBus, który ma wiele codziennych połączeń z Warszawy do Zakopanego, najszybszy autobus zabierze Cię tam w ciągu 7 godzin. Bilet w jedną stronę kosztuje około 70-85 PLN (17-20 EUR).

upside-down-house-zakopane-min
Upside-down house in Zakopane

Jeśli chcesz pojechać pociągiem, prawdopodobnie będzie to nieco szybsze (5 i pół godziny z Warszawy), ale na pewno będzie też droższe. Biletów na szybkie połączenie może kosztować około 130-150 PLN (30-35 EUR) w jedną stronę!

Jedną z rzeczy, których naprawdę nie lubię w drodze do Zakopanego samochodem lub autobusem, jest to, że jest tylko jedna droga prowadząca do miasta. Jeśli zdarzy się wypadek lub jakieś remonty na drodze… Cóż, utkniesz w samochodzie lub autobusie na długie godziny!

Być może zastanawiasz się: „Jak najlepiej wybrać się do Zakopanego?” Z mojego doświadczenia najlepsza opcja to jazda samochodem. Lepiej jest zebrać kilku przyjaciół i podzielić koszty benzyny. To może być najtańsza i najszybsza opcja.

10 rzeczy, które można robić w Zakopanem

Zakopane to nie tylko góry czy narciarstwo. To miasto ma wiele do zaoferowania, więc jeśli
zastanawiasz się, co robić w Zakopanem? – oto 10 najważniejszych rzeczy do zrobienia!

1. Krupówki

Zacznijmy od jednej z najbardziej charakterystycznych i znanych ulic w całej Polsce – Krupówek. Jest to centralna i najbardziej reprezentacyjna ulica Zakopanego.

Ulica Krupówki ma ponad kilometr długości, można znaleźć tam sklepy, puby, hotele, restauracje i wiele innych atrakcji.

krupowki-street-zakopane-min
Krupówki street

Ponadto, jeśli już będziesz na Krupówkach, 2 minuty spacerem dojdziesz również do domu do góry nogami w Zakopanem, warto go zwiedzić!

2. Idź na szczyt Gubałówki

Na końcu Krupówek znajdziesz się u podnóża jednej z najsłynniejszych gór regionu – Gubałówki. Masz dwie opcje, aby dostać się na szczyt: pierwsza to spacer w górę, zajmie ci to około 30 minut. Druga i wygodniejsza opcja to podróż kolejką, który zabierze Cię na górę i z powrotem na dół za jedyne 22 PLN (5 euro). Ze szczytu Gubałówki roztacza się najlepszy widok na Zakopane!

beer-zakopane-mountain-min
Top of Gubałowka mountain

Ponadto można znaleźć tam restauracje i bary, w których można napić się zimnego piwa i podziwiać widoki. Są tam również atrakcje dla dzieci i dorosłych, takie jak zjeżdżalnia, którą można zjechać ze szczytu na sam dół. Gwarantowany przypływ adrenaliny!

3. Zjedz kawałek Oscypka

Oscypek to najbardziej tradycyjny ser polskich gór. Dla mnie to najlepszy ser z Polski! Jest to wędzony ser zrobiony z mleka owczego, dość słony.

cheese-stand-zakopane-min
Oscypek stand in Zakopane

Spacerując po Zakopanem, zobaczysz wiele osób sprzedających ten tradycyjny polski ser. Masz dwie opcje: zjeść go na zimno lub na ciepło – z grilla. Grillowany to dla mnie najsmaczniejszy sposób na zjedzenie tego sera, możesz dodać trochę żurawiny i cieszyć się świetnym smakiem. Jest niesamowicie pyszny!

4. Odwiedź Morskie Oko

To miejsce nie jest stricte w Zakopanem, ale dość blisko, zaledwie 30 minut jazdy samochodem. To Morskie Oko – jezioro w Tatrach.

morskie-oko-min
Morskie Oko

Aby dotrzeć do tego miejsca, trzeba przejść około 9 km od Palenicy Białczańskiej, ale jest to tego warte. Szczerze mówiąc, jest to najpiękniejsze miejsce, jakie kiedykolwiek widziałem w moim życiu! Najlepsze jest to, że wiosną i latem to miejsce jest niesamowite, ale zimą jest również świetne. Wygląda jak plan filmowy!

5. Wybierz się na wycieczkę z Góralami

Jedną z najfajniejszych rzeczy u górali jest to, że noszą niesamowite stroje! Są naprawdę kolorowe i bardzo ozdobione. Górale mówią też zupełnie inaczej (zdaniem reszty Polaków), mają zabawny akcent.

Kulig.18.2.2006
Kulig Tour with Górale
Będąc w Zakopanem, koniecznie wybierz się na tradycyjny kulig. W ramach kuligu przejedziesz się saniami, posiedzisz przy ognisku, zjesz tradycyjne polskie przysmaki, a także posłuchasz góralskiej muzyki na żywo.

6. Poznaj górę Giewont

Góra Giewont to pewnie najbardziej znana góra w Tatrach. Jednym z powodów jest to, że wygląda niesamowicie bez względu na to, gdzie jesteś w Zakopanem. Moim zdaniem najlepszym miejscem do podziwiania tej góry jest szczyt Gubałówki.

Giewont jest również znany, ponieważ jest związany z jedną z najsłynniejszych polskich legend – legendą o śpiących rycerzach. Powód? Sylwetka tego szczytu układa się w formę śpiącego człowieka.

polish-mountain-min
Tatra Mountains

Piesze wędrówki po Giewoncie to jedna z najlepszych atrakcji dla Polaków przez cały rok.

7. Odwiedź pierwszy kościół w Zakopanem

Wierzcie lub nie, nadal można odwiedzić najstarszy zakopiański kościół, który został zbudowany w 1847 r. Kościół ten znany jest jako „Stary Kościół”, ale jego nazwa to Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem.

Zakopane kosciol MB Czestochowskiej 2
The Old Church in Zakopane
Jeśli jesteś katolikiem, możesz uczestniczyć we mszy w niedziele. Jeśli nie jesteś katolikiem, i tak możesz go odwiedzić. Prawie cały kościół jest wykonany z drewna i ma ciekawe dekoracje.

8. Doceń unikalną architekturę

Jedną z pierwszych rzeczy, które moja żona powiedziała mi o Zakopanem, było właśnie to, jak wyjątkowa jest architektura w Zakopanem. Nie jestem wielkim fanem architektury ani nic z tych rzeczy, ale jeśli widzę ładny budynek lub dom, umiem go docenić.

zakopane-architecture-min
Hotel Kominiarski Wierch in Zakopane

Jeśli jadąc samochodem wyjrzysz przez okno, zorientujesz się na pewno, że dotarłeś już do Zakopanego. Większość domów wygląda jak z kreskówek. Są w większości wykonane z i ozdobione drewnem. Większość domów ma ten sam styl, który został stworzony przez architekta Stanisława Witkiewicza w XIX wieku.

9. Idź na narty i odwiedź Snowlandię

Jak wspomniałem, od początku XX wieku Zakopane było najlepszym miejscem do uprawiania narciarstwa w Polsce, a i to się wcale nie zmieniło.

Zakopane to idealne miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają jeździć na nartach lub snowboardzie. Zakopane oferuje wiele stoków dla początkujących i dla ekspertów. Po raz pierwszy pojechałem tej zimy i bardzo mi się podobało!

snowlandia-min
Snowlandia by Snowlandia – Śnieżny Labirynt in Facebook

Również zimą Zakopane oferuje wyjątkową atrakcję o nazwie Snowlandia. Jest to kompleks, który powstaje zimą i ma największy labirynt śnieżny na świecie! Możesz także znaleźć zamek z ukrytymi tunelami wykonanymi całkowicie z lodu!

Sprawdź wideo zrobione podczas wizyty w Snowlandia:

10. Natura, natura i więcej natury!

Zakopane to idealne miejsce w Polsce na chwilę oderwania się od codzienności. To miejsce, które możesz odwiedzić przez cały rok, nie ma znaczenia, w którym sezonie wybierasz się, na pewno będzie tam coś niesamowitego do zobaczenia, jedzenia i picia!

zakopane-restaurant-min
Restaurant in Zakopane

Czy byłeś w Zakopanem? Podobało ci się? Jakie jest twoje ulubione miejsce? Co poleciłbyś osobom, które wybierają się tam po raz pierwszy? Będę czytać twoje komentarze!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment