innate-agape

Jak zapewne wiesz, pochodzę z Mexico City, jednego z największych i najbardziej zaludnionych miast na świecie.

Kiedy jeszcze tam studiowałem, musiałem spędzać prawie 2 godziny, aby dostać się na uniwersytet z mojego domu. Ruch jest okropny (dla mnie to zabawne, gdy ludzie w Polsce narzekają na korki w Polsce, nie mają pojęcia, że to tak naprawdę nic), również transport publiczny nie jest wystarczający dla wszystkich ludzi, którzy mieszkają i pracują w Mexico City. To są właśnie rzeczy w moim rodzinnym mieście, za którymi tak naprawdę nie tęsknię.

mexico-city-metro-min
Metro in Mexico City

Kiedy tylko miałem okazję, lubiłem spacerować po parkach w Mexico City, takich jak Chapultepec, jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście! Poza tym lubiłem grać w piłkę nożną z przyjaciółmi i czasami chodzić gdzieś poza Mexico City, po prostu cieszyć się przyrodą i oddychać odrobiną świeżego i czystego powietrza. Kilka dobrych miejsc, które znajdują się w pobliżu Miasta Meksyk, to: Ajusco, La Marqueza, El Nevado de Toluca. To były dobre stare czasy!

Kiedy przeprowadziłem się do Warszawy, nie wiedziałem zbyt wiele o mieście. Po prostu wiedziałem, że to stolica Polski, i że jest to największe miasto w kraju, więc wyobrażałem sobie, że będzie bardzo podobne do Meksyku.

Odkrywanie zielonej Warszawy

Ku mojemu zaskoczeniu, choć Warszawa była największym i najbardziej zatłoczonym miastem w Polsce, nie była porównywalna z Mexico City. Metro w mieście działało idealnie, nie było bardzo zatłoczone, ale nie puste. Moje pierwsze dni w Warszawie były dość zabawne, nie byłem przyzwyczajony do spędzania zaledwie 20 minut na dojazdach z domu do biura.

Ale znowu, po codziennej rutynie w mieście, miałem ochotę udać się gdzieś, by cieszyć się przyrodą. Warszawa jest naprawdę fajnym zielonym miastem, ma wiele parków i kilka lasów w pobliżu centrum miasta. Chodziłem na spacer do Łazienek w Warszawie, który – po siedmiu latach pobytu w Polsce – jest jednym z moich ulubionych miejsc w historii!

Lazienki Park
Łazienki Park in Warsaw

Chodzenie po parkach jest fajne, ale wiadomo, nigdy nie da się przy tym naprawdę odciąć od ruchliwego życia w mieście, więc chciałem czegoś więcej.

Rozmawiając z moją żoną o pomyśle, aby odwiedzić jakieś inne miejsce w Polsce, by cieszyć się przyrodą, od raz zaproponowała: „Wiem, czego ci potrzeba – pojedźmy do Zakopanego. Spróbujesz najlepszego polskiego sera, i pokochasz tamtejszą architekturę. Tam jest pięknie! ”. Nazwę tego miasta usłyszałem wtedy po raz pierwszy, ale od razu się zgodziłem – Jedźmy!”.

Gdzie jest Zakopane?

Zakopane to miasto położone na południu Polski, prawie na granicy ze Słowacją. Miasto zostało założone w XVII wieku! Na początku mieszkały tam tylko 43 osoby.

Znaczenie słowa Zakopane jest dość trafne, ponieważ miasto położone jest u podnóża Tatr, więc wygląda na to, że miasto jest jakby faktycznie „zakopane”, gdy patrzy się na otaczające je majestatyczne góry.

zakopane-view-min
Panoramic view of Zakopane

Zakopane nie jest dużym miastem pod względem liczby ludności, mieszka w nim nieco ponad 27 tysięcy osób. Najmniejsza dzielnica Warszawy, Wesoła, ma prawie taką samą populację. Zakopane jest w zasadzie miastem żyjącym z turystyki.

W ciągu roku jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w kraju i bez wątpienia zimą jest najpopularniejszym miastem w Polsce! Polacy i cudzoziemcy uwielbiają jeździć na nartach i spacerować po górach w tym regionie. Dlatego Zakopane jest również znane jako zimowa stolica Polski.

Historia Zakopanego w pigułce

Od momentu powstania Zakopane zawsze było postrzegane jako miejsce turystyczne dla Polaków. Już pod koniec XVIII wieku Zakopane przyjmowało turystów z Krakowa. Również w przeszłości Zakopane było ważnym miejscem dla górnictwa i hutnictwa.

Około 1900 r. Zakopane awansowało z małej wioski do znanego uzdrowiska, głównie dzięki inauguracji kolei prowadzącej do miasta. Wielu turystów zaczęło je odwiedzać, a wielu innych zdecydowało się tam zamieszkać.

Mieszkańcy Zakopanego wiedzieli, co robią i chcieli skorzystać z jego geograficznej przewagi. Postanowili dużo zainwestować w przemysł narciarski. W 1925 r. otworzyli pierwszą skocznię narciarską, a kilka lat później zainaugurowano pierwszą kolejkę linową, prowadzącą na szczyt jednej z najsłynniejszych gór regionu – Gubałówki.

Zakopane...
Zakopane in 1916
Branża narciarska całkowicie zmieniła to miasto, o wiele więcej osób zdecydowało się na przeprowadzkę, a każdego sezonu było tam coraz więcej turystów.

Podczas II wojny światowej Zakopane nie zostało zniszczone tak, jak inne miasta w Polsce, na przykład Warszawa. Hotele i domy w Zakopanem były wykorzystywane przez nazistów i ich rodziny do spędzania tam wakacji. W tym czasie niektórzy miejscowi decydowali się wesprzeć uchodźców, pomagając im przekroczyć polską granicę przez góry!

Po wojnie i w czasach komunizmu w Polsce, Zakopane było głównym celem turystycznym Polaków przez cały rok.

Obecnie Zakopane co roku przyjmuje mniej więcej 3 miliony turystów z Polski i zagranicy! Całkiem dużo, prawda?

Jak dojechać do Zakopanego?

Jak wspomniałem, Zakopane leży naprawdę bardzo na południu Polski. Z Warszawy podróż trwa mniej więcej 5 godzin. Najbliżej leżące duże miasto to Kraków, a dzieli je około dwóch godzin jazdy samochodem.

Jeśli nie masz samochodu, zawsze możesz jechać autobusem lub pociągiem, ale prawdopodobnie zajmie Ci to jeszcze więcej godzin.

Z Warszawy możesz dojechać tam autobusem linii FlixBus, który ma wiele codziennych połączeń z Warszawy do Zakopanego, najszybszy autobus zabierze Cię tam w ciągu 7 godzin. Bilet w jedną stronę kosztuje około 70-85 PLN (17-20 EUR).

upside-down-house-zakopane-min
Upside-down house in Zakopane

Jeśli chcesz pojechać pociągiem, prawdopodobnie będzie to nieco szybsze (5 i pół godziny z Warszawy), ale na pewno będzie też droższe. Biletów na szybkie połączenie może kosztować około 130-150 PLN (30-35 EUR) w jedną stronę!

Jedną z rzeczy, których naprawdę nie lubię w drodze do Zakopanego samochodem lub autobusem, jest to, że jest tylko jedna droga prowadząca do miasta. Jeśli zdarzy się wypadek lub jakieś remonty na drodze… Cóż, utkniesz w samochodzie lub autobusie na długie godziny!

Być może zastanawiasz się: „Jak najlepiej wybrać się do Zakopanego?” Z mojego doświadczenia najlepsza opcja to jazda samochodem. Lepiej jest zebrać kilku przyjaciół i podzielić koszty benzyny. To może być najtańsza i najszybsza opcja.

10 rzeczy, które można robić w Zakopanem

Zakopane to nie tylko góry czy narciarstwo. To miasto ma wiele do zaoferowania, więc jeśli
zastanawiasz się, co robić w Zakopanem? – oto 10 najważniejszych rzeczy do zrobienia!

1. Krupówki

Zacznijmy od jednej z najbardziej charakterystycznych i znanych ulic w całej Polsce – Krupówek. Jest to centralna i najbardziej reprezentacyjna ulica Zakopanego.

Ulica Krupówki ma ponad kilometr długości, można znaleźć tam sklepy, puby, hotele, restauracje i wiele innych atrakcji.

krupowki-street-zakopane-min
Krupówki street

Ponadto, jeśli już będziesz na Krupówkach, 2 minuty spacerem dojdziesz również do domu do góry nogami w Zakopanem, warto go zwiedzić!

2. Idź na szczyt Gubałówki

Na końcu Krupówek znajdziesz się u podnóża jednej z najsłynniejszych gór regionu – Gubałówki. Masz dwie opcje, aby dostać się na szczyt: pierwsza to spacer w górę, zajmie ci to około 30 minut. Druga i wygodniejsza opcja to podróż kolejką, który zabierze Cię na górę i z powrotem na dół za jedyne 22 PLN (5 euro). Ze szczytu Gubałówki roztacza się najlepszy widok na Zakopane!

beer-zakopane-mountain-min
Top of Gubałowka mountain

Ponadto można znaleźć tam restauracje i bary, w których można napić się zimnego piwa i podziwiać widoki. Są tam również atrakcje dla dzieci i dorosłych, takie jak zjeżdżalnia, którą można zjechać ze szczytu na sam dół. Gwarantowany przypływ adrenaliny!

3. Zjedz kawałek Oscypka

Oscypek to najbardziej tradycyjny ser polskich gór. Dla mnie to najlepszy ser z Polski! Jest to wędzony ser zrobiony z mleka owczego, dość słony.

cheese-stand-zakopane-min
Oscypek stand in Zakopane

Spacerując po Zakopanem, zobaczysz wiele osób sprzedających ten tradycyjny polski ser. Masz dwie opcje: zjeść go na zimno lub na ciepło – z grilla. Grillowany to dla mnie najsmaczniejszy sposób na zjedzenie tego sera, możesz dodać trochę żurawiny i cieszyć się świetnym smakiem. Jest niesamowicie pyszny!

4. Odwiedź Morskie Oko

To miejsce nie jest stricte w Zakopanem, ale dość blisko, zaledwie 30 minut jazdy samochodem. To Morskie Oko – jezioro w Tatrach.

morskie-oko-min
Morskie Oko

Aby dotrzeć do tego miejsca, trzeba przejść około 9 km od Palenicy Białczańskiej, ale jest to tego warte. Szczerze mówiąc, jest to najpiękniejsze miejsce, jakie kiedykolwiek widziałem w moim życiu! Najlepsze jest to, że wiosną i latem to miejsce jest niesamowite, ale zimą jest również świetne. Wygląda jak plan filmowy!

5. Wybierz się na wycieczkę z Góralami

Jedną z najfajniejszych rzeczy u górali jest to, że noszą niesamowite stroje! Są naprawdę kolorowe i bardzo ozdobione. Górale mówią też zupełnie inaczej (zdaniem reszty Polaków), mają zabawny akcent.

Kulig.18.2.2006
Kulig Tour with Górale
Będąc w Zakopanem, koniecznie wybierz się na tradycyjny kulig. W ramach kuligu przejedziesz się saniami, posiedzisz przy ognisku, zjesz tradycyjne polskie przysmaki, a także posłuchasz góralskiej muzyki na żywo.

6. Poznaj górę Giewont

Góra Giewont to pewnie najbardziej znana góra w Tatrach. Jednym z powodów jest to, że wygląda niesamowicie bez względu na to, gdzie jesteś w Zakopanem. Moim zdaniem najlepszym miejscem do podziwiania tej góry jest szczyt Gubałówki.

Giewont jest również znany, ponieważ jest związany z jedną z najsłynniejszych polskich legend – legendą o śpiących rycerzach. Powód? Sylwetka tego szczytu układa się w formę śpiącego człowieka.

polish-mountain-min
Tatra Mountains

Piesze wędrówki po Giewoncie to jedna z najlepszych atrakcji dla Polaków przez cały rok.

7. Odwiedź pierwszy kościół w Zakopanem

Wierzcie lub nie, nadal można odwiedzić najstarszy zakopiański kościół, który został zbudowany w 1847 r. Kościół ten znany jest jako „Stary Kościół”, ale jego nazwa to Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem.

Zakopane kosciol MB Czestochowskiej 2
The Old Church in Zakopane
Jeśli jesteś katolikiem, możesz uczestniczyć we mszy w niedziele. Jeśli nie jesteś katolikiem, i tak możesz go odwiedzić. Prawie cały kościół jest wykonany z drewna i ma ciekawe dekoracje.

8. Doceń unikalną architekturę

Jedną z pierwszych rzeczy, które moja żona powiedziała mi o Zakopanem, było właśnie to, jak wyjątkowa jest architektura w Zakopanem. Nie jestem wielkim fanem architektury ani nic z tych rzeczy, ale jeśli widzę ładny budynek lub dom, umiem go docenić.

zakopane-architecture-min
Hotel Kominiarski Wierch in Zakopane

Jeśli jadąc samochodem wyjrzysz przez okno, zorientujesz się na pewno, że dotarłeś już do Zakopanego. Większość domów wygląda jak z kreskówek. Są w większości wykonane z i ozdobione drewnem. Większość domów ma ten sam styl, który został stworzony przez architekta Stanisława Witkiewicza w XIX wieku.

9. Idź na narty i odwiedź Snowlandię

Jak wspomniałem, od początku XX wieku Zakopane było najlepszym miejscem do uprawiania narciarstwa w Polsce, a i to się wcale nie zmieniło.

Zakopane to idealne miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają jeździć na nartach lub snowboardzie. Zakopane oferuje wiele stoków dla początkujących i dla ekspertów. Po raz pierwszy pojechałem tej zimy i bardzo mi się podobało!

snowlandia-min
Snowlandia by Snowlandia – Śnieżny Labirynt in Facebook

Również zimą Zakopane oferuje wyjątkową atrakcję o nazwie Snowlandia. Jest to kompleks, który powstaje zimą i ma największy labirynt śnieżny na świecie! Możesz także znaleźć zamek z ukrytymi tunelami wykonanymi całkowicie z lodu!

Sprawdź wideo zrobione podczas wizyty w Snowlandia:

10. Natura, natura i więcej natury!

Zakopane to idealne miejsce w Polsce na chwilę oderwania się od codzienności. To miejsce, które możesz odwiedzić przez cały rok, nie ma znaczenia, w którym sezonie wybierasz się, na pewno będzie tam coś niesamowitego do zobaczenia, jedzenia i picia!

zakopane-restaurant-min
Restaurant in Zakopane

Czy byłeś w Zakopanem? Podobało ci się? Jakie jest twoje ulubione miejsce? Co poleciłbyś osobom, które wybierają się tam po raz pierwszy? Będę czytać twoje komentarze!

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment