innate-agape

Wiele osób twierdzi, że Disneyland jest najszczęśliwszym miejscem na ziemi, może mają rację, ale jestem pewien jednej rzeczy – w ciągu jednego konkretnego dnia w roku, najszczęśliwszym miejscem na świecie jest Polska!

Mówię to, ponieważ ulubionym dniem Polaków i cudzoziemców mieszkających w Polsce jest jeden czwartek roku, a konkretnie – Tłusty czwartek.

Jeśli mieszkasz w Polsce, na pewno o nim słyszałeś. Ale jeśli nigdy nie byłeś w Polsce, możesz nie mieć pojęcia, co Polacy robią tego dnia pod koniec lutego, zastanawiać się: co to w ogóle jest ten Tłusty czwartek…?

Nie martw się, ja też nigdy nie słyszałem o tym dniu, kiedy przeprowadziłem się do Polski. Pewnego dnia przed głównym budynkiem mojej uczelni w Warszawie zauważyłem coś dziwnego. Stało tam 3 lub 4 samochodów, z których właściciele sprzedawali coś, czego nigdy wcześniej nie widziałem, a ustawiające się do nich kolejki były niesamowicie długie, stało w nich wielu studentów.

chido-paczek-min
Przed najsłynniejszą cukiernią z pączkami w Warszawie

Na początku myślałem, że to jakaś promocja czy coś, więc postanowiłem też stanąć w kolejce, żeby skorzystać. Kupiłem wtedy swój pierwszy pączek, za około 1 zł. Był smaczny i w zasadzie zastąpił mi tego dnia śniadanie.

Poszedłem na uczelnię i zobaczyłem, że szkoła rozdaje studentom te same pączki, za darmo! Pierwsze, co przyszło mi namyśl, to że właśnie zostałem naciągnięty na 1 zł. Nie zrażając się, sięgnąłem również po te darmowe pączki.

Po zajęciach pojechałem tramwajem do pracy, a po drodze wciąż widziałem, z których ludzie sprzedawali pączki. Gdy dotarłem do biura, kolejne zaskoczenie: w kuchni były pudełka wypełnione po brzegi pączkami! Pomyślałem wtedy: „Co tu się dzieje? Co to za dzień…?”.

fat-thursday-office-min
Pudełko z pączkami w moim miejscu pracy

A okazało się, że Tłusty czwartek to grubsza sprawa w Polsce! Dla mnie jest to jeden z najlepszych dni w roku, a ponieważ jest tuż za rogiem, przygotowałem listę 10 najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć o Tłustym czwartku w Polsce. Oto ona!

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Tłustym Czwartku w Polsce

Po przeczytaniu zostaniesz ekspertem do spraw tej niesamowitej polskiej tradycji

1. Czym jest Tłusty Czwartek?

To nie mniej ni więcej tradycja, która polega na jedzeniu pączków. Znana również jako międzynarodowy dzień pączka!

2. Dlaczego Polacy świętują Tłusty Czwartek?

Polacy świętują ten dzień nie tylko dlatego, że uwielbiają jeść pączki – bo uwielbiają – ale są jeszcze inne powody.

paczek-stand-min
Pączki na wystawie

Tłusty czwartek wywodzi się z religii. Polacy wykorzystują ten dzień jako ostatnią okazję, aby zjeść dużo pączków i cukierków. Powód? Głównie dlatego, że katolicy będą już niedługo pościć aż do Wielkanocy.

Według tradycji, katolicy w Polsce w okresie postu nie powinni pić alkoholu ani jeść mięsa. Należy jednak powiedzieć, że obecnie tradycję Tłustego Czwartku celebrują nie tylko osoby religijne. Ten dzień jest obecnie uważany za święto obchodzone przez każdego, kto chce to zrobić.

3. Kiedy jest obchodzony Tłusty Czwartek?

Tutaj trzeba uważać – w Polsce obchodzony jest Tłusty Czwartek, ale w niektórych krajach, w których mieszka wiele osób polskiego pochodzenia, na przykład w Stanach Zjednoczonych, tradycja ta znana jest jako Tłusty Wtorek (Fat Tuesday).

W Polsce Tłusty Czwartek obchodzony jest raz w roku, w ostatni czwartek przed Środą Popielcową i początkiem Wielkiego Postu.

Tłusty czwartek nie jest obchodzony konkretnego dnia, jak na przykład święta Bożego Narodzenia lub Sylwester. Ten dzień zależy od kalendarza chrześcijańskiego. W nadchodzących latach to następujące daty (zapiszcie je sobie!):

  • 2022 – 24 lutego
  • 2023 – 16 lutego
  • 2024 – 8 lutego

Podczas Tłustego Czwartku ludzie czekają godzinami w kolejce, aby kupić pączki w jednych z najlepszych miejsc w Warszawie i Polsce!

4. Co to jest pączek?

Krótko mówiąc, pączek to masa z ciasta drożdżowego, smażona na głębokim oleju. Zwykle wypełniony jest marmoladą różaną, polany lukrem i posypany kandyzowaną skórką pomarańczową. Ale można znaleźć różne wersje tego polskiego deseru: z różnym nadzieniem lub inną polewą.

Na poniższym obrazku przedstawią anatomię pączka:

anatomia-paczek-pl-min
Anatomia pączka

5. Jak mogę przygotować pączki?

Moją szczerą radą jest, aby nie marnować czasu na przygotowywanie własnych pączków – ja akurat nie jestem zbyt cierpliwy, a pieczenie i gotowanie nie jest moją mocną stroną, a tego dnia pączki można znaleźć praktycznie w każdym miejscu!

Ale jeśli naprawdę chcesz przetestować swoje umiejętności kucharskie, będziesz potrzebować: mąki, margaryny, jajek, oleju i drożdży. Zasadniczo trzeba po prostu zrobić ciasto. Kiedy ciasto będzie gotowe, trzeba uformować z niego małą kulkę i napełnić ją marmoladą. Następnie należy usmażyć pączka na głębokim oleju, a gdy będzie gotowy – polukrować! Pamiętaj tylko, że nie robi się nigdy jednego pączka… robi się ich bardzo dużo!

paczek-warsaw-preparation-min
Cukiernia w Warszawie

Prawdopodobnie moje próby wyjaśnienia wyjaśnienie, jak przygotować pączki, nie są najlepsze, więc zostawiam tutaj dwa przepisy przygotowane przez moich przyjaciół, którzy są ekspertami w zakresie polskich przepisów kulinarnych: Polish HousewifePolish Your Kitchen.

Możesz również obejrzeć ten film, aby zobaczyć proces jak pączki

6. Ile kalorii ma pączek?

Nadchodzą złe wieści, amigos! Tradycyjny pączek (lukrowany) ma średnio 350 kalorii. Ale, jak wspomniałem, istnieje wiele odmian tych pączków. Niektóre wersje mogą osiągnąć nawet po 700 kalorii!

Każda osoba w Polsce zjada średnio 3 pączki, co przekłada się na 1050 kalorii. W każdy Tłusty czwartek około 100 milionów tych pączków jest spożywanych w ciągu zaledwie jednego dnia.

Aby lepiej to sobie uzmysłowić: aby spalić kalorie jednego pączka, trzeba biegać przez co najmniej 30 minut! Albo spać przez cztery godziny (ta opcja jest lepsza, prawda?)

paczek-infographic-pl-min
Infografika – Kalorie w pączku

7. Czy muszę zjeść pączka w Tłusty czwartek?

Cóż, oczywiście, nikt nie zmusi Cię do zjedzenia pączka, ale zdecydowanie zaleca się, abyś zjadł przynajmniej jeden w ciągu tego dnia.

paczek-eating-min
Ja, jedząc pączka

W Polsce uważa się, że jeśli nie zjesz przynajmniej jednego pączka w tym dniu, będziesz miał pecha do końca roku. Może to prawda, a może nie! Ale czy naprawdę zaryzykujesz rok pecha dla kilku kalorii?

8. Czy ten dzień to to samo co Fat Tuesday?

I tak, i nie. Jak wspomniałem, w Polsce tradycja ta obchodzona jest w czwartek, dlatego znana jest jako Tłusty Czwartek. Ale w niektórych krajach, w których mieszka wielu Polaków, na przykład w USA lub Kanadzie, to święto znane jest jako Gruby wtorek (Fat Tuesday), Shrove Tuesday, Pancake Tuesday lub Pancake Day.

Główną różnicą jest to, że Tłusty Wtorek obchodzony jest we wtorek przed Środą Popielcową.

Ale w gruncie rzeczy ta tradycja sprowadza się do tego samego, po prostu jest obchodzona w innym dniu.

9. Jakie są najlepsze miejsca na zakup pączków?

Oczywiście każda osoba może mieć swoje ulubione miejsca, gdzie kupuje pączki, a może te ulubione to te zrobione przez babcię. Ale po intensywnych badaniach na lokalnych grupach głównych polskich miast na Facebooku i na podstawie własnego doświadczenia, oto lista miejsc, w których można kupić najlepsze pączki w Polsce (pamiętaj, że w Tłusty Czwartek czasami trzeba odstać w kolejce godzinami… to nie żart):

  • Warszawa: Pracownia Cukiernicza (Górczewska 15), Cukiernia Pawlowicz (Chmielna 13), Stara Pączkarnia (Nowy Świat 28)
  • Kraków: Gorące Pączki (Szewska 25), Stara Pączkarnia (Stradomska 18),Cukiernia Starowicz (Wawrzyńca 32)
  • Łódź: Nadziany Pączek Pączkarnia (Piotrkowska 7), Pączki TAK (Stefana Jaracza 2), Gorącza Pączkarnia (Piotrkowska 105)
  • Wrocław: Nasza Pączkarnia (Świdnincka 24), Pod Trumienką (Curie-Skłodowskiej 51), Stara Pączkarnia (Kuźnicza 25)
  • Poznań: Pączek w Maśle (Dąbrowskiego 15), Stara Pączkarnia (Półwiejska 28), Dobrze Nadziane (Półwiejska 20)
queue-paczek-min
Kolejka do cukierni z pączkami

10. Czy Polacy jedzą pączki tylko w tym dniu?

Najczęściej spożywanym jedzeniem w Tłusty Czwartek są zdecydowanie pączki, co do tego nie ma wątpliwości. Ale innym tradycyjnym polskim deserem, który jest bardzo popularny w tym dniu, jest ten o nazwie Faworki, w niektórych miejscach jest również znany jako Chrusty lub Angel Wings. Faworki to cienkie wstążki z ciasta, smażone do chrupkości i posypane cukrem pudrem.

faworki
Faworki

Teraz, amigos, wiecie wszystko o tej wspaniałej polskiej tradycji! Podzielcie się komentarzami, jeśli będziecie świętować ten dzień!

A Ty, ile pączków planujesz zjeść…?

paczek meme-min
Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment