innate-agape

Advertise your business on this space

Contact me

Luty to jeden z moich ulubionych miesięcy w Polsce, i pewnie każdy pomyśli: „Przecież jest bardzo zimno o tej porze roku, a ty jesteś taki tropikalny”… Cóż, zgodzę się, pogoda w tym sezonie nie rozpieszcza i jest jedną z rzeczy, za którymi nie przepadam mieszkając w Polsce, ale uwielbiam luty ze względu na polską tradycję zwaną Tłustym Czwartkiem.

Co to jest tłusty czwartek?

Tłusty Czwartek jest tradycją wywodzącą się z religii, a Polacy celebrują ją głównie jedząc słodycze i ciastka, a przede wszystkim – tradycyjne polskie pączki. Tradycyjny pączek to masa z ciasta drożdżowego, usmażonego na głębokim tłuszczu, wypełnionego marmoladą i polanego lukrem.

Paczki - stos

Jeśli lubisz słodkości, ten dzień jest dla Ciebie. Więcej o tej tradycji możesz przeczytać tutaj: Tłusty Czwartek w Polsce.

Również brzmienie słowa „pączek” jest zabawne i bardzo łatwe do wymówienia dla większości obcokrajowców. Przykład: kiedy pojechałem do Poznania, znalazłem miejsce, w którym sprzedawali pączki, a nazwa tego sklepu była idealna dla osób mówiących po hiszpańsku: Ponczek.

ponczek
Zdjęcie użytkownika na Instagramie: @_ponczek_

Ale właściwie dlaczego ten dzień jest tak ważny dla Polaków?

Krótka historia Pączka

Tradycja jedzenia tego polskiego przysmaku pochodzi sprzed wieków! Istnieją zapisy, które mówią, że ludzie robili i jedli pączki od XVI wieku!

Ich nazwa była wtedy inna – pampuchy (zachowała się do dziś w regionie Górnego Śląska w Polsce).

W średniowieczu ludzie robili pączki trochę inaczej: miały postać ciasta, ale były nadziewane boczkiem lub słoniną, i były dużo twardsze. Nie jestem pewien, którą wersję wolałbym teraz.

Po przybyciu do Polski francuskich szefów kuchni w XVIII wieku, ciasto na pączki poprawiło się, stały się lżejsze, bardziej gąbczaste i puszyste. I takie znamy je dzisiaj!

Jak przygotować Pączki?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musiałem spotkać się ze specjalistami z tej dziedziny, więc pojechałem na warszawską Wolę, gdzie można znaleźć najsmaczniejsze pączki w Polsce – rozmawialiśmy z właścicielką Pracowni Cukierniczej – Sylwią Tomaszkiewicz – która wyjaśniła nam proces robienia tych polskich słodkości.

paczek 1

Sylwia Tomaszkiewicz powiedziała, że składniki potrzebne do zrobienia pączków to mąka, margaryna, jajka i drożdże.

Z nich robi się ciasto, które rozwałkowuje się, a następnie kroi na kawałki, nakłada trochę dżemu i zawija. Później smaży się je na głębokim oleju. Ostatnim krokiem jest jest zanurzenie ich w lukrze i są gotowe do spożycia!

Wydaje się, że nie jest to takie trudne, ale prawdopodobnie łatwiej byłoby pójść do ulubionej cukierni i po prostu je kupić. Pełny wywiad i proces robienia pączków można obejrzeć tutaj:

Musisz zjeść przynajmniej jednego Pączka!

Jeśli boisz się, że ucierpi na tym Twoja figura, pozwól, że ci powiem: w Polsce uważa się, że jeśli nie zjesz przynajmniej jednego Pączka tego dnia, będziesz mieć pecha do końca roku. Więc lepiej zjedz co najmniej jeden, gwarantuję, że warto.

Ilość kalorii w każdym pączku jest znacząca, ale to tylko jeden dzień w roku, więc zaszalej i zjedz jak najwięcej! W tym roku planuję pobić swój własny rekord, zjadając 10!

I na koniec kilka rad: jeśli jesteś w Polsce, koniecznie poproś o „pączki”, a nie „paczki”, w przeciwnym razie otrzymasz coś zupełnie innego:

paczki-paczki-min

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment