innate-agape

Polska jest jednym z głównych ośrodków turystycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, co wcale nie dziwi – piękno wszystkich polskich miast, wspaniałe jedzenie i niesamowici ludzie…. Latem te miejsca zamieniają się w kolorowe miasta, po których można spacerować i cieszyć się wszystkimi atrakcjami, jakie Polska ma do zaoferowania.

Wielu turystów jest zawsze pod wrażeniem średniowiecznych konstrukcji, będących jednymi z największych atrakcji w każdym kraju europejskim. Istnieją setki zamków w Polsce, które zostały zbudowane wiele wieków temu, niektóre z nich i ich historie są naprawdę sławne, takie jak Wawel w Krakowie, legenda o zamku nad wodospadem (chociaż to miejsce raczej nie istnieje) lub Zamek w Niedzicy, o którym chcę dzisiaj opowiedzieć.

Historia Zamku w Niedzicy

Niedzica Castle 1

Zamek w Niedzicy został zbudowany w latach 1320-1326 przez Węgra znanego jako Kokosz z Brzozowicy. Przez jakiś czas zamek wyznaczał granicę między Węgrami a Polską. Na przestrzeni dziejów zamek ten posiadał wielu właścicieli, głównie rodziny arystokratyczne.

Zamek w Niedzicy został zbudowany na wzgórzu 300 metrów w górę rzeki Dunajec. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych zamków w całej Polsce, przez niektórych nawet za jeszcze piękniejszy niż ten w Krakowie.

Położenie Zamku w Niedzicy

Ten zamek, znany również jako Zamek Dunajec, znajduje się w południowej części Polski, tuż nad rzeką Dunajec, bezpośrednio nad Jeziorem Czorsztyńskim i bardzo blisko granicy ze Słowacją. Zamek został zbudowany na półwyspie nad rzeką, w idealnym miejscu do obrony przed zagrożeniem. Znajduje się zaledwie 130 km od Krakowa – jednego z najpiękniejszych miast w Europie.

Niedzica Castle 3

Jezioro Czorsztyńskie

W 1940 r. rozpoczęła się budowa Jeziora Czorsztyńskiego. Jezioro to jest sztucznym zbiornikiem na Dunajcu. Zostało ukończone w 1995 roku i ma ponad 350 metrów długości, a jego maksymalna głębokość wynosi 50 metrów. Budowa tego jeziora miała na celu głównie uniknięcie powodzi w Dunajcu. Bez wątpienia zamek i jezioro stanowią idealne połączenie piękna i stylu.

Niedzica zamek

Legenda o Zamku w Niedzicy

Jak prawie wszystkie zamki na świecie, zamek w Niedzicy ma swoją własną legendę. Legenda tego zamku jest dość niesamowita:

Kilka wieków temu jeden z synów właściciela zamku w Niedzicy – Sebastian z Brzozowicy – udał się do Ameryki Południowej, a konkretnie do Peru. Kiedy tam był, zakochał się w księżniczce Inków o imieniu Umina. Obydwoje postanowili pojechać Niedzicy po wojnie z Hiszpanią w 1860 roku. Kiedy Umina i Sebastian przenieśli się do Polski, postanowili zabrać ze sobą skarb Inków, aby hiszpańska armia nie mogła go zrabować.

Niedzica - Zamek Dunajec - dziedziniec

Morderstwo Uminy

Powstało wiele plotek na temat skarbu Inków znajdującego w Polsce. Jeden ze złodziei poszukujących skarbów podążył za nim i zamordował księżniczkę Uminę próbując go ukraść. Legenda głosi, że każdej nocy duch Uminy straszy wszystkich ludzi, którzy ośmielą się zbliżyć do zamku, by chronić swój cenny złoty skarb. Obecnie Umina jest znana jako „Biała Dama Zamku Dunajca”.

Wciąż wierzy się, że gdzieś w Zamku w Niedzicy znajduje się mapa do skarbu Inków z informacją o tym złotym skarbie i tajemnicach złota Inków.

012. Niedzica

Wizyta w Zamku w Niedzicy

W zamku znajduje się obecnie muzeum i jest otwarty codziennie w okresie letnim. Jeśli lubisz zamki, legendy, bajki i średniowieczne historie, bez wątpienia musisz odwiedzić to niesamowite, piękne i trochę przerażające miejsce na południu Polski. Dojazd może być trochę skomplikowany, jeśli nie masz samochodu, ale jest kilka wycieczek, zwłaszcza z Krakowa, które obejmowałyby również wizytę w obozie koncentracyjnym Auschwitz lub w niesamowitych kopalniach soli w Wieliczce.

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment