innate-agape

Advertise your business on this space

Contact me

Jednym z najważniejszych świąt w Polsce w ciągu roku jest Dzień Wszystkich Świętych. Podobnie jak w wielu innych krajach na świecie, jest tutaj specjalny dzień, w który można wspominać tych, którzy już od nas odeszli. W przypadku Polski miliony Polaków wracają tego dnia do swoich rodzinnych miejscowości, aby uczcić pamięć swoich bliskich.

Świętujemy Dzień Wszystkich Świętych w Polsce

1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że ​​nie wszystkie sklepy będą zamknięte (z wyjątkiem tych, które sprzedają znicze czy kwiaty), a na wszystkich drogach można spodziewać się dużych korków.

W dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, może się zdarzyć, że rozkład jazdy transportu publicznego będzie zmieniony, ze względu na liczbę osób odwiedzających cmentarze.

graves-polish

Jak Polacy obchodzą Dzień Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce może być uważany przez wielu obcokrajowców za dość smutny dzień w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie obchodzi się Halloween, lub meksykańskimi obchodami i paradami, które mamy w tym dniu.

Ale Dzień Wszystkich Świętych w Polsce to dzień, w którym rodziny są razem, spędza się czas z najbliższymi osobami, w refleksji nad tym, że jutro może nas już nie być na tym świecie. Moim zdaniem ten dzień jest jedną z najlepszych tradycji, których trzeba doświadczyć w Polsce.

polish-cemetery-flowers

Niektórzy Polacy wierzą, że po śmierci nie wszystko w nas umiera. Dzięki światłu zniczy, duchy zmarłych mogą wyjść na chwilę z cmentarzy.

Uważa się również, że tego dnia kościoły są wypełnione duszami, ale żyjącym ludziom nie wolno ich zobaczyć, a te dusze, które złamały by tę zasadę, zostałyby naprawdę surowo ukarane.

Jednym z przesądów związanych z tym dniem, jest to, że zła pogoda 1 listopada oznacza to, że w przyszłym roku będzie rokiem śmierci.

Film z cmentarza w Warszawie w dniu 1 listopada:

Odwiedzanie polskich cmentarzy

Główną tradycją dnia Wszystkich Świętych w Polsce jest odwiedzanie cmentarzy, na których spoczywają nasi bliscy. W ciągu dnia ludzie przybierają groby kwiatami i zniczami.

W ciągu dnia odbywają się również msze. Ta tradycja odwiedzania cmentarzy jest również powszechna w meksykańskiej kulturze, i znana jest jako Dzień Zmarłych.

polish-cemetery

W nocy cmentarze będą oświetlone tysiącami płonących zniczy, warto jest więc odwiedzić cmentarze po zmroku, aby zobaczyć piękno tych miejsc. Z pewnością jest to wyjątkowa okazja do przemyśleń i zadumy.

polish-cemetery-candles

Znicze sprzedawane na polskich cmentarzach mogą płonąć przez wiele godzin i są umieszczane z myślą, że pomogą zmarłym duszom znaleźć drogę przez ciemność.

W nocy 1 listopada blask cmentarzy można zobaczyć z dużej odległości, zwłaszcza jadąc drogami prowadzącymi z jednego miasta do drugiego.

polish-candles-cemetery-y

Zaduszki

Zaduszki to słowo, które oznacza jako dzień modlitwy za dusze. Zaduszki obchodzone są przez wielu katolików na całym świecie 2 listopada, ale nie jest to dzień wolny w Polsce. Zaduszki to główne święto upamiętniające zmarłych dla wedle słowiańskich tradycji.

W Polsce wierzono, że w Zaduszki dusze zmarłych krewnych i przyjaciół odwiedzały swoje stare domy, aby się ogrzać i zjadały przygotowane dla nich specjalne posiłki.

polish-grave-cemetery

Rytuał Zaduszek był dość imponujący i naprawdę ciekawy. Polacy sprzątali i przygotowywali swoje domy, sypiąc na podłogę piasek. Przygotowali też ławkę, którą stawiało się na samym środku domu, na ławce kładli miskę z wodą, ręcznik i grzebień! Ale dlaczego?… Wierzono, że dusze będą chciały się umyć i uczesać. Aby dusze mogły wejść do domu, ludzie zostawiali drzwi i okna otwarte przez całą noc.

Wniosek

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce to wspaniała tradycja, której musisz doświadczyć przynajmniej raz w życiu. To niezwykłe uczucie, spacerując po cmentarzach, widzieć wszystkich dorosłych i dzieci odwiedzających tych, którzy nas już opuścili.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

1 Comment

  1. MACIEJ BOROWIAK Reply

    Mocno pomieszane i dziwne , szczególnie jeśli chodzi o kwestie tradycji katolickiej.

Write A Comment