innate-agape

Jednym z najważniejszych świąt w Polsce w ciągu roku jest Dzień Wszystkich Świętych. Podobnie jak w wielu innych krajach na świecie, jest tutaj specjalny dzień, w który można wspominać tych, którzy już od nas odeszli. W przypadku Polski miliony Polaków wracają tego dnia do swoich rodzinnych miejscowości, aby uczcić pamięć swoich bliskich.

Świętujemy Dzień Wszystkich Świętych w Polsce

1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że ​​nie wszystkie sklepy będą zamknięte (z wyjątkiem tych, które sprzedają znicze czy kwiaty), a na wszystkich drogach można spodziewać się dużych korków.

W dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, może się zdarzyć, że rozkład jazdy transportu publicznego będzie zmieniony, ze względu na liczbę osób odwiedzających cmentarze.

graves-polish

Jak Polacy obchodzą Dzień Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce może być uważany przez wielu obcokrajowców za dość smutny dzień w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie obchodzi się Halloween, lub meksykańskimi obchodami i paradami, które mamy w tym dniu.

Ale Dzień Wszystkich Świętych w Polsce to dzień, w którym rodziny są razem, spędza się czas z najbliższymi osobami, w refleksji nad tym, że jutro może nas już nie być na tym świecie. Moim zdaniem ten dzień jest jedną z najlepszych tradycji, których trzeba doświadczyć w Polsce.

polish-cemetery-flowers

Niektórzy Polacy wierzą, że po śmierci nie wszystko w nas umiera. Dzięki światłu zniczy, duchy zmarłych mogą wyjść na chwilę z cmentarzy.

Uważa się również, że tego dnia kościoły są wypełnione duszami, ale żyjącym ludziom nie wolno ich zobaczyć, a te dusze, które złamały by tę zasadę, zostałyby naprawdę surowo ukarane.

Jednym z przesądów związanych z tym dniem, jest to, że zła pogoda 1 listopada oznacza to, że w przyszłym roku będzie rokiem śmierci.

Film z cmentarza w Warszawie w dniu 1 listopada:

Odwiedzanie polskich cmentarzy

Główną tradycją dnia Wszystkich Świętych w Polsce jest odwiedzanie cmentarzy, na których spoczywają nasi bliscy. W ciągu dnia ludzie przybierają groby kwiatami i zniczami.

W ciągu dnia odbywają się również msze. Ta tradycja odwiedzania cmentarzy jest również powszechna w meksykańskiej kulturze, i znana jest jako Dzień Zmarłych.

polish-cemetery

W nocy cmentarze będą oświetlone tysiącami płonących zniczy, warto jest więc odwiedzić cmentarze po zmroku, aby zobaczyć piękno tych miejsc. Z pewnością jest to wyjątkowa okazja do przemyśleń i zadumy.

polish-cemetery-candles

Znicze sprzedawane na polskich cmentarzach mogą płonąć przez wiele godzin i są umieszczane z myślą, że pomogą zmarłym duszom znaleźć drogę przez ciemność.

W nocy 1 listopada blask cmentarzy można zobaczyć z dużej odległości, zwłaszcza jadąc drogami prowadzącymi z jednego miasta do drugiego.

polish-candles-cemetery-y

Zaduszki

Zaduszki to słowo, które oznacza jako dzień modlitwy za dusze. Zaduszki obchodzone są przez wielu katolików na całym świecie 2 listopada, ale nie jest to dzień wolny w Polsce. Zaduszki to główne święto upamiętniające zmarłych dla wedle słowiańskich tradycji.

W Polsce wierzono, że w Zaduszki dusze zmarłych krewnych i przyjaciół odwiedzały swoje stare domy, aby się ogrzać i zjadały przygotowane dla nich specjalne posiłki.

polish-grave-cemetery

Rytuał Zaduszek był dość imponujący i naprawdę ciekawy. Polacy sprzątali i przygotowywali swoje domy, sypiąc na podłogę piasek. Przygotowali też ławkę, którą stawiało się na samym środku domu, na ławce kładli miskę z wodą, ręcznik i grzebień! Ale dlaczego?… Wierzono, że dusze będą chciały się umyć i uczesać. Aby dusze mogły wejść do domu, ludzie zostawiali drzwi i okna otwarte przez całą noc.

Wniosek

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce to wspaniała tradycja, której musisz doświadczyć przynajmniej raz w życiu. To niezwykłe uczucie, spacerując po cmentarzach, widzieć wszystkich dorosłych i dzieci odwiedzających tych, którzy nas już opuścili.

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

1 Comment

  1. MACIEJ BOROWIAK Reply

    Mocno pomieszane i dziwne , szczególnie jeśli chodzi o kwestie tradycji katolickiej.

Write A Comment