innate-agape

Advertise your business on this space

Contact me

Zaledwie 15 km od jednego z najpiękniejszych miast w Polsce – Krakowa – znajduje się wejście do miejsca, w którym trudno w ogóle uwierzyć, że istnieje. To miejsce, o którym mówię, jest jedną z najstarszych działających w świecie kopalni soli: Kopalnia Soli w Wieliczce – niemalże cały świat tuż pod naszymi stopami.

Wieliczka_Salt_Mine,_Poland_(2745869509)

O kopalni soli w Wieliczce

Uważa się, że jest najlepiej zachowaną kopalnią soli na całym świecie! Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

Film o kopalni soli:

Kopalnia soli ma wiele atrakcji do zaoferowania, takich jak liczne komnaty, kapliczki, sale koncertowe oraz muzea.

Większość ścian jest oczywiście wykonana z soli, a podczas zwiedzania w którymś momencie przewodnik na pewno poprosi cię o ich polizanie, na wypadek, gdybyś mu nie uwierzył.

Jeśli masz szczęście, być może będziesz miał okazję spotkać się z niektórymi pracownikami kopalni i zobaczysz ich w ubraniach roboczych oraz w ich wagonach kopalnianych, którymi przewożą materiały 🙂 Kiedy tam pojechałem, zapytałem, czy mógłbym zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Salt_Crystal_-_Salt_Mine_Wieliczka_2

Lokalizacja kopalni soli w Wieliczce

Kopalnia soli znajduje się w miasteczku Wieliczka i działała do 2007 roku. Sama kopalnia soli ma ponad 200 km długości i ponad 300 metrów głębokości!

Kaplica św. Kingi

Moim zdaniem główną atrakcją tego miejsca jest Kaplica Świętej Kingi, która znajduje się głęboko w kopalni.

Zapewniam cię, że wchodząc do tej kaplicy będziesz pod jej ogromnym wrażenie, i na pewno zadasz sobie pytanie: jak to możliwe, że ludzie byli w stanie zbudować coś takiego? I nie żartuję z tego, kaplica jest doskonale zachowana i ma rzeźby wykonane tylko z soli!

Obecnie odbywają się tam wesela. Czy możesz sobie wyobrazić tam swój ślub? Myślę, że to byłoby niesamowite!

wieliczka-salt-mine
Kaplica Świętej Kingi

Kopalnię odwiedziło wielu znanych ludzi z całego świata, między innymi Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Karol Wojtyła, Bill Clinton.

Wieliczka-color

Jak dostać się do kopalni soli w Wieliczce?

Jak wspomniano wcześniej, kopalnia soli znajdują się zaledwie 15 km od Krakowa. Jeśli nie masz własnego samochodu, możesz pojechać autobusem lub pociągiem.

Aby dojechać autobusem, wsiądź do autobusu numer 304 w centrum Krakowa, ale ponieważ pojedziesz dużo przystanków, podróż może to potrwać nawet do 45 minut.

Jeśli wolisz jechać pociągiem, musisz udać się na dworzec centralny w Krakowie i kupić bilet w kasie biletowej. Wsiądź do pociągu jadącego na stację Wieliczka Rynek-Kopalnia. Podróż pociągiem jest znacznie szybsza, ponieważ zajmuje tylko około 20 minut.

Zwiedzanie Kopalni Soli

Zwiedzając kopalnie, nie jest się oczywiście w stanie przejść całej jej długości, ale można odwiedzić mniej więcej 3 km i zejść na głębokość około 150 metrów, całkiem nieźle, prawda? Ponadto organizowanych jest kilka wycieczek w ciągu dnia w różnych językach.

To miejsce, zaraz obok obozu koncentracyjnego Auschwitz, jest obowiązkową atrakcją dla każdego, kto odwiedza regiony Krakowa.

Ceny i harmonogram zwiedzania w Kopalni Soli w Wieliczce

Ceny za zwiedzanie kopalni z przewodnikiem w języku obcym to:

  • 89 PLN – bilet normalny
  • 69 PLN – bilet ulgowy (dzieci, studenci itp.)
  • 247 PLN – pakiet rodzinny dla 4 osób

Kopalnia soli jest otwarta codziennie – latem do 19:00, a zimą do 17:00. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie kopalni soli w Wieliczce.

Wskazówki dla zwiedzających

Zwiedzanie Wieliczki jest obowiązkowym punktem wycieczki dla wszystkich turystów, którzy przyjeżdżają do Polski. Jest to niewątpliwie magiczne i niesamowite miejsce.

Odwiedzając te kopalnie, należy brać pod uwagę, że trzeba będzie przeznaczyć na tę wizytę niemal cały dzień. Kompleksowe zwiedzanie kopalni zajmie około 5-6 godzin, ale warto. Ponadto można również odwiedzić obóz koncentracyjny Auschwitz, który znajduje się niedaleko tego miejsca.

Czy byłeś już w tym miejscu? Co było dla Ciebie najfajniejsze podczas wizyty w kopalni soli?

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment