innate-agape

Zaledwie 15 km od jednego z najpiękniejszych miast w Polsce – Krakowa – znajduje się wejście do miejsca, w którym trudno w ogóle uwierzyć, że istnieje. To miejsce, o którym mówię, jest jedną z najstarszych działających w świecie kopalni soli: Kopalnia Soli w Wieliczce – niemalże cały świat tuż pod naszymi stopami.

Wieliczka_Salt_Mine,_Poland_(2745869509)

O kopalni soli w Wieliczce

Uważa się, że jest najlepiej zachowaną kopalnią soli na całym świecie! Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

Film o kopalni soli:

Kopalnia soli ma wiele atrakcji do zaoferowania, takich jak liczne komnaty, kapliczki, sale koncertowe oraz muzea.

Większość ścian jest oczywiście wykonana z soli, a podczas zwiedzania w którymś momencie przewodnik na pewno poprosi cię o ich polizanie, na wypadek, gdybyś mu nie uwierzył.

Jeśli masz szczęście, być może będziesz miał okazję spotkać się z niektórymi pracownikami kopalni i zobaczysz ich w ubraniach roboczych oraz w ich wagonach kopalnianych, którymi przewożą materiały 🙂 Kiedy tam pojechałem, zapytałem, czy mógłbym zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Salt_Crystal_-_Salt_Mine_Wieliczka_2

Lokalizacja kopalni soli w Wieliczce

Kopalnia soli znajduje się w miasteczku Wieliczka i działała do 2007 roku. Sama kopalnia soli ma ponad 200 km długości i ponad 300 metrów głębokości!

Kaplica św. Kingi

Moim zdaniem główną atrakcją tego miejsca jest Kaplica Świętej Kingi, która znajduje się głęboko w kopalni.

Zapewniam cię, że wchodząc do tej kaplicy będziesz pod jej ogromnym wrażenie, i na pewno zadasz sobie pytanie: jak to możliwe, że ludzie byli w stanie zbudować coś takiego? I nie żartuję z tego, kaplica jest doskonale zachowana i ma rzeźby wykonane tylko z soli!

Obecnie odbywają się tam wesela. Czy możesz sobie wyobrazić tam swój ślub? Myślę, że to byłoby niesamowite!

wieliczka-salt-mine
Kaplica Świętej Kingi

Kopalnię odwiedziło wielu znanych ludzi z całego świata, między innymi Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Karol Wojtyła, Bill Clinton.

Wieliczka-color

Jak dostać się do kopalni soli w Wieliczce?

Jak wspomniano wcześniej, kopalnia soli znajdują się zaledwie 15 km od Krakowa. Jeśli nie masz własnego samochodu, możesz pojechać autobusem lub pociągiem.

Aby dojechać autobusem, wsiądź do autobusu numer 304 w centrum Krakowa, ale ponieważ pojedziesz dużo przystanków, podróż może to potrwać nawet do 45 minut.

Jeśli wolisz jechać pociągiem, musisz udać się na dworzec centralny w Krakowie i kupić bilet w kasie biletowej. Wsiądź do pociągu jadącego na stację Wieliczka Rynek-Kopalnia. Podróż pociągiem jest znacznie szybsza, ponieważ zajmuje tylko około 20 minut.

Zwiedzanie Kopalni Soli

Zwiedzając kopalnie, nie jest się oczywiście w stanie przejść całej jej długości, ale można odwiedzić mniej więcej 3 km i zejść na głębokość około 150 metrów, całkiem nieźle, prawda? Ponadto organizowanych jest kilka wycieczek w ciągu dnia w różnych językach.

To miejsce, zaraz obok obozu koncentracyjnego Auschwitz, jest obowiązkową atrakcją dla każdego, kto odwiedza regiony Krakowa.

Ceny i harmonogram zwiedzania w Kopalni Soli w Wieliczce

Ceny za zwiedzanie kopalni z przewodnikiem w języku obcym to:

  • 89 PLN – bilet normalny
  • 69 PLN – bilet ulgowy (dzieci, studenci itp.)
  • 247 PLN – pakiet rodzinny dla 4 osób

Kopalnia soli jest otwarta codziennie – latem do 19:00, a zimą do 17:00. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie kopalni soli w Wieliczce.

Wskazówki dla zwiedzających

Zwiedzanie Wieliczki jest obowiązkowym punktem wycieczki dla wszystkich turystów, którzy przyjeżdżają do Polski. Jest to niewątpliwie magiczne i niesamowite miejsce.

Odwiedzając te kopalnie, należy brać pod uwagę, że trzeba będzie przeznaczyć na tę wizytę niemal cały dzień. Kompleksowe zwiedzanie kopalni zajmie około 5-6 godzin, ale warto. Ponadto można również odwiedzić obóz koncentracyjny Auschwitz, który znajduje się niedaleko tego miejsca.

Czy byłeś już w tym miejscu? Co było dla Ciebie najfajniejsze podczas wizyty w kopalni soli?

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment