innate-agape

Najbardziej pogodny i kolorowy czas w roku rozpoczął się kilka dni temu, cały świat przygotowuje się do świętowania Bożego Narodzenia i zakończenia tego roku w najlepszy możliwy sposób.

W każdym kraju na świecie istnieją różne tradycje i zwyczaje, które są unikalne w tym okresie roku, na przykład: w kraju z którego pochodzę, w Meksyku, 16 grudnia, kiedy zaczyna się nasza uroczystość, świętujemy Las Posadas, czyli coroczne rodzinne imprezy, w czasie których mamy piñatę i pijemy gorący napój zwany ponchem.

Ostatni raz spędziłem Boże Narodzenie w moim kraju 2 lata temu – była to magiczna historia, ponieważ pojechałem z Polski do Meksyku potajemnie, zaskakując całą moją rodzinę.

Kolejne Boże Narodzenie w Polsce

W tym roku będę obchodził moje czwarte Boże Narodzenie w Polsce. Kiedy po raz pierwszy przeżyłem święta Bożego Narodzenia w tym kraju, odkryłem, że tradycje nie są takie same jak w Meksyku, co może być zaskakujące chociażby ze względu na fakt, że oba kraje mają tę samą religię.

Szczerze mówiąc, mogę powiedzieć, że pierwsze Boże Narodzenie dla prawie wszystkich obcokrajowców w Polsce jest czymś zaskakującym, dziwnym, ale jednocześnie magicznym. Chcę podzielić się z Wami wszystkimi polskimi tradycjami świątecznymi, które każdy powinien znać.

Tradycje Wigilijne

Jak już wspomniałem, tradycje i zwyczaje w Polsce, szczególnie podczas świątecznej kolacji, są czymś wyjątkowym. Zaczynajmy!

1. Mikołajki

DSC07089 Santa Claus in Sanok

Święta Bożego Narodzenia w Polsce rozpoczynają się 6 grudnia, dzień ten znany jest jako Mikołajki i nieoficjalnie jest to początek Bożego Narodzenia.

W tym dniu wszystkie dobre dzieci w Polsce otrzymują drobne upominki (owoce, ciastka i słodycze), a niegrzeczne dzieci mogą otrzymać kawałek węgla.

2. Puste miejsce przy stole

Wigilia potrawy 76

W wielu domach w Polsce podczas kolacji wigilijnej można znaleźć przy stolikach puste dodatkowe miejsce. Ale dlaczego? W Polsce często robi się to na wypadek, gdyby niespodziewana osoba pojawiła się u drzwi, niekoniecznie musi to być rodzina lub przyjaciel, ale każdy, kto w tym dniu wymaga schronienia.

3. Dzielenie się opłatkiem

christmas-traditions-poland-min-min

To mój ulubiony zwyczaj podczas świąt Bożego Narodzenia w Polsce: przed rozpoczęciem kolacji, każda z osób otrzymuje kawałek opłatka. Każdy z uczestników kolacji musi podzielić się częścią tego opłatka z inną osobą, a robiąc to, trzeba powiedzieć to, czego życzy się drugiej osobie na przyszły rok, na przykład: dużo zdrowia, szczęścia, miłości, lub – to, czego Polacy zawsze mi życzą: „Mam nadzieję, że nauczysz się polskiego”.

4. Sianko na stole

heno-wigilia-dinner-min
by http://www.siankowigilijne.eu/

Ta tradycja nie jest już tak bardzo popularna, ale była jeszcze kilka lat temu. Pod obrusem można znaleźć kawałek siana, ponieważ jest to sposób symbolizowania narodzin Jezusa, który był w żłobie.

5. Wczesne rozpoczęcie kolacji

cena-navidad-min

W Polsce wigilijna kolacja zaczyna się, gdy pojawia się pierwsza gwiazda na niebie – w przeciwieństwie do Meksyku, gdzie bardzo późno zaczynamy kolację (około 22.00).

Ponieważ podczas zimy w Polsce czas trwania dnia jest bardzo krótki, bardzo prawdopodobne jest, że świąteczna kolacja rozpocznie się nawet o 17.00.

6. 12 dań… i żadnego mięsa!

barszcz-czerwony

Było to i jest dla mnie najbardziej zaskakujące: ponieważ Polska jest krajem o silnym wpływie religii katolickiej, 24 grudnia większość Polaków pości, a podczas obiadu tradycyjną rzeczą jest zjedzenie 12 świątecznych potraw.

Niespodzianką była dla mnie świadomość, że w żadnym z tych 12 dań nie ma mięsa, co jest zupełnie inne niż w moim kraju. Niektóre z najbardziej tradycyjnych polskich potraw to: barszcz czerwony, makowiec, pierogi, zupa grzybowa i wiele innych.

7. Zwierzęta mówiące ludzkim głosem

Pesebre Merideño

W Polsce uważa się, że podczas obiadu wigilijnego zwierzęta otrzymują dar mówienia – i tylko tej nocy. To jakby podziękowanie złożone zwierzętom, które były obecne podczas narodzin dzieciątka Jezus. Czy zawsze chciałeś usłyszeć, co ma do powiedzenia Twoje zwierzątko? Teraz masz szansę!

8. Pocałunek pod Jemiołą

kissing-under-the-mistletoe1-min
By planetchristmas.com

Kraje Europy Środkowej i Wschodniej nie są koniecznie znane na całym świecie z romantyzmu, ale w Boże Narodzenie wszystko wygląda trochę inaczej w Polsce. W tym kraju istnieje tradycja, która jest szczególna dla wszystkich zakochanych.

W domach wiesza się kawałek jemioły, i za każdym razem, gdy się pod nią znajdziesz, musisz dać komuś całusa. W czasach starożytnych jemioła była symbolem miłości i przyjaźni, stąd właśnie tradycja całowania się.

9. Pasterka

St Nicholas Church (interior), 9 Kopernika street, Krakow, Poland

Po wigilijnej kolacji, niektórzy mają w zwyczaju chodzenie na mszę o północy zwaną Pasterką, która jest zwieńczeniem uroczystości wigilijnych.

10. Drugi Dzień Świąt

christmas-poland-family-min

Wigilia oraz Pierwszy Dzień Świąt spędza się zazwyczaj z rodziną. W Polsce 26 grudnia jest również dniem wolnym. W tym dniu często spotyka się przyjaciół i można poświętować Boże Narodzenie trochę dłużej. Zdecydowanie jest to dzień, w którym można odpocząć i spędzić czas z najbliższymi.

Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł, i że zaskoczyły Cię wszystkie polskie świąteczne tradycje.

Wesołych Świąt! 

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment