innate-agape

Przez 6 lat, odkąd przeprowadziłem się z Meksyku do Warszawy, moi rodzice nie mieli okazji odwiedzić mnie po drugiej stronie świata. Każdego roku czekałem cierpliwie na moich rodziców, aby w końcu kupili bilety do Polski, ale niestety nie było tak łatwo, jak mogłoby się wydawać.

Moja mama chciała odwiedzić mnie zimą, głównie dlatego, że moja rodzina jeszcze nigdy w życiu nie widziała śniegu. Dla niej mogło wydawać się to dobrym pomysłem, ale szczerze mówiąc, odwiedzanie Polski w zimie może być dla wielu osób wyzwaniem, szczególnie jeśli chcieliby dużo zwiedzać.

Mam już doświadczenie zdobyte podczas pięciu zim które spędziłem w Polsce i nie wyobrażam sobie moich rodziców spacerujących po polskich miastach przy temperaturach rzędu -10 stopni. Może podczas pierwszych godzin w Warszawie byłoby fajnie, ale po kilku dniach byliby całkowicie wyczerpani i woleliby spędzić dni oglądając Netflixa.

Przekonałem ich, że odwiedzenie Polski po raz pierwszy zimą nie jest godne polecenia, i że zamiast tego powinni przyjechać wiosną. Polska jest zupełnie innym krajem w ciepłych porach roku, a i dla mnie jest dziesięć razy piękniejsza, gdy można chodzić tylko w t-shircie. W ubiegłym miesiącu rodzice po raz pierwszy odwiedzili Polskę. Szczerze mówiąc, nie mogłem w to uwierzyć, dopiero gdy zobaczyłem ich na warszawskim lotnisku, wiedziałem, że to prawda!

Chciałem, aby piękna Polska zrobiła na moich rodzicach jak najlepsze wrażenie. Chciałem pokazać im wszystko, aby mogli zakochać się w tym kraju, tak jak ja. Trudno było zdecydować, co im pokazać: może góry? Może morze? Może kilka miast? Więc moja dziewczyna i ja postanowiliśmy wszystko zaplanować, a ostateczna trasa była mieszanką wszystkiego. Jaki był rezultat? Podobało im się!

Było również takie miejsce, które znałem tylko ze zdjęć lub filmów w internecie, a które wyglądało niesamowicie, więc pomyślałem, że to będzie pierwsze miejsce, w którym pokażę moim rodzicom. A ponieważ nie miałem pojęcia, czego się spodziewać, byłoby jeszcze lepiej, ponieważ i ja, i moi rodzice bylibyśmy pod wrażeniem w tym samym czasie. I tak pierwszym celem naszej wyprawy było Morskie Oko.

Co to jest Morskie Oko?

Morskie Oko to jezioro w Tatrach, czwarte najgłębsze i największe w regionie. Jest to miejsce, w które trudno uwierzyć, że istnieje, ponieważ jest niezwykle piękne. Poczujesz się jak w niebie, kiedy dotrzesz do tego miejsca.

Panorama-Morskiego-Oka

Gdzie jest Morskie Oko?

W pobliżu Morskiego Oka znajduje się jedno z najbardziej kultowych i turystycznych miejsc w Polsce – Zakopane. To miasto znajduje się na południu kraju, prawie na granicy ze Słowacją. Zakopane jest najwyżej położonym miastem w Polsce (ponad 1000 metrów nad poziomem morza), a miasto jest otoczone przez Tatry.

Wideo o Zakopanem

W Tatrach jest wiele szczytów i dolin, więc jeśli lubisz chodzić po górach lub spacerować, bardzo polecam ten region. Morskie Oko znajduje się na końcu Doliny Potoku.

Jak dostać się do Morskiego Oka z Zakopanego?

Jak wspomniałem wcześniej, Zakopane jest najbliższym miastem z Morskiego Oka, więc jeśli tylko będziecie odwiedzać Zakopane, zarezerwujcie trochę czasu, aby odwiedzić również Morskie Oko.

Jeśli zdecydujesz się pojechać do Morskiego Oka z Zakopanego, będziesz miał dwie możliwości: przejazd samochodem (około 30 minut) lub autobusem (mniej niż 3 euro). Tak czy inaczej, nie możesz dotrzeć do samego Morskiego Oka samochodem, musisz zaparkować na Palenicy Białczańskiej, a następnie iść stamtąd na piechotę.

Przelecz pod chlopkiem

Bądź gotowy na spacer przez kilka godzin

Spacer zaczyna się Palenicy Białczańskiej. Aby wejść do tego Parku Narodowego, trzeba zapłacić 5 PLN lub 1,30 Euro za osobę. Następnie masz dwie możliwości dotarcia do samego jeziora:

1) Spacer – przejście trasy 9 km zajmie ci mniej więcej 2 godziny i 20 minut.

2) Przejażdżka bryczką ciągniętą przez konie – to jest alternatywne rozwiązanie, ale zachęcam do tego, aby nie wybierać tej opcji, ponieważ było jakiś czas temu przewinęła się fala krytyki przeciwko właścicielom koni. Mówi się, że konie są bardzo zmęczone i nie są dobrze odżywione. Ale jeśli nie możesz chodzić lub idziesz z osobą starszą, cóż, nie będzie innej alternatywy. Koszt to 50 PLN za osobę tylko w jedną stronę.

Ponieważ uwielbiam konie, skupię się na opcji spaceru. Jak już wspomniałem, będziesz musiał pokonać mniej więcej 9 km. Może się wydawać, że jest dużo kilometrów, ale trasa jest tego warta!

Jest stosunkowo łatwa do przejścia, po drodze jest kilka publicznych toalet i kilka ławek, na których można odpocząć . Krajobrazy po drodze są wyjątkowe, więc nie będziesz się nudzić. Moja rekomendacja: weź wygodne buty i dużo wody!

Morskie oko o swicie

Dotarcie na szczyt góry

Po dwóch godzinach cudownego spaceru dotrzesz wreszcie do Morskiego Oka. Bez względu na to, o jakiej porze roku je odwiedzisz, zawsze będzie tam dużo ludzi.

Możesz chodzić dookoła jeziora, ale ważne jest, aby o tym wspomnieć: Zabrania się pływania w jeziorze. Czemu? Ponieważ jest to naprawdę niebezpieczne, jak już wspomniałem, jest to jedno z najgłębszych jezior w Polsce, więc nie warto ryzykować życia, a woda jest wyjątkowo zimna.

Wideo O Morskim Oku

Kiedy dotrzesz nad jezioro, zobaczysz wspaniały widok, dlatego pamiętaj, aby mieć wystarczająco dużo baterii w aparacie lub smartfonie, ponieważ wykonasz dziesiątki zdjęć, aby utrwalić ten moment. Morskie Oko to idealne miejsce do spacerów, relaksu i podziwiania natury.

Jeśli po przejściu trasy będziesz bardzo zmęczony i nie będziesz chciał pokonywać znowy dziewięciu kilometrów z powrotem, mam dla ciebie dobrą wiadomość. Tuż pod Morskim Okiem znajduje się hostel! Jest najstarszym w Tatrach, nazwany imieniem Stanisława Staszica. Zdecydowanie polecam rezerwację z wyprzedzeniem, ponieważ hostel ma tylko 77 łóżek.

Najlepszy czas w roku, aby odwiedzić Morskie Oko?

Najlepszą porą roku, w moim przekonaniu, do odwiedzenia Morskiego Oka, jest wiosna lub lato. Ponieważ jest to teren górzysty, prawdopodobieństwo deszczu jest bardzo wysokie, więc będziesz musiał wziąć ze sobą dobrą kurtkę, aby nie zmoknąć.

Ale jeśli lubisz ekstremalne wyzwania i spacery przy temperaturach poniżej zera, to wyjazd do Morskiego Oka zimą jest dla Ciebie. Nie odważyłem się na to osobiście, ale zdjęcia w zimie wyglądają imponująco, więc krajobraz będzie tego wart. Ale szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie, by chodzićdłużej niż 3 godziny w temperaturach -10 stopni, myślę, że to tylko dla miłośników adrenaliny.

Morskie Oko od schroniska

Czy Morskie Oko jest warte odwiedzenia?

Absolutnie! Podróżuję po Polsce przez ostatnie pięć lat i jak dotąd to miejsce wywarło na mnie największe wrażenie! Kiedy już tam jesteś, czujesz się w harmonii z naturą, całkowicie zrelaksowany i zapominasz o wszystkim innym. Jeśli planujesz podróż po Polsce, zdecydowanie powinieneś wybrać się do Zakopanego i Morskiego Oka. Nie będziesz żałować.

Czy byłeś w Morskim Oku? Podobało ci się? Czy planujesz iść po raz pierwszy? Zostaw swoje komentarze!

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment