innate-agape

Ślub dla wielu kobiet i mężczyzn może być jednym z najważniejszych momentów życia oraz dla wielu – życiowym celem. Możliwość spędzenia reszty życia z osobą, którą kochasz najbardziej, jest czymś, co motywuje wielu ludzi.

Ale spójrzmy prawdzie w oczy, wielu ludzi, którzy nadal są singlami, czasami czują, że spędzą resztę życia samotnie (ewentualnie w towarzystwie 10 kotów), pomimo że mają zaledwie 25 lat. Tacy ludzie zrobią wszystko, co w ich mocy, aby odnaleźć chłopaka/dziewczynę swoich marzeń i spełnić swoje marzenie o ślubie.

W Polsce jest taki dzień w ciągu roku, w którym twoje prośby dotyczące małżeństwa mogą zostać wysłuchane. Ten dzień przypada na 30 listopada, kiedy to obchodzony jest Dzień św. Andrzeja – Andrzejki.

Czym są Andrzejki

Dzień Świętego Andrzeja obchodzony jest też w innych krajach na całym świecie, szczególnie w Rosji, Szkocji i Grecji, ale w Polsce ten dzień ma nieco inne znaczenie.

Uważa się, że w tym dniu św. Andrzej może pomóc młodym niezamężnym kobietom odnaleźć przyszłego męża! Ale w ostatnich latach ta tradycja nie ogranicza się wyłącznie do kobiet – młodzi mężczyźni także zaczęli prosić św. Andrzeja o pomoc. Pierwotnie dzień poświęcony mężczyznom i ich poszukiwaniom wybranki serca obchodzono w Katarzynki, 25 listopada.

Kiedy świętujemy Andrzejki

Obchody rozpoczynają się w nocy 29 listopada i trwają do 30 listopada (Dzień św. Andrzeja).

Tradycja ta powstała i jest podtrzymywana od 1557 roku. Ten dzień jest również początkiem Adwentu, kiedy to katolicy zaczynają przygotowywać się do obchodów Bożego Narodzenia.

Jak Polacy obchodzą Andrzejki

Wszystko zaczęło się przed wiekami, kiedy Polacy postanowili przewidywać swoją przyszłość z pomocą św. Andrzeja. W tamtych czasach uważano, że duchy przodków są wtedy bliżej nas, ponieważ w tym czasie zstępują na ziemię. Aby móc porozumieć się z duchami i dowiedzieć się, czy dziewczyna wyjdzie za mąż w kolejnym roku: wdowa, niezamężna kobieta lub rozwódka musiała być w tym samym pokoju, następnie należało zapalić trzynaście świec i wezwać duchy, aby ujawniły przyszłość!

Dziś wygląda to nieco inaczej. W nocy z 29 na 30 listopada, grupy przyjaciół (dziewczyny z dziewczynami, chłopcy z chłopcami) spotykają się gdzieś, aby odkryć swoją miłosną przyszłość. Zwykle jest to przyjacielskie spotkanie, przypominające niekiedy po prostu imprezę.

Polskie zwyczaje przepowiadania przyszłości

Mówi się, że istnieją setki różnych sposobów przewidywania przyszłości w tym dniu, ale jest kilka rytuałów, które są najbardziej popularne i najskuteczniejsze, aby znaleźć swoją drugą połowę.

1. Gorący wosk

Jest to najbardziej popularny sposób przewidywania przyszłości podczas Andrzejek. Potrzebne są 3 rzeczy: gorący wosk, klucz i miska wypełniona wodą.

Trzeba powoli wlać gorący wosk do wody przez otwór w kluczu (tylko wtedy wróżba zadziała)! Następnie, gdy wosk schłodzi się w wodzie, zacznie formować się kształt. Kiedy już ostygnie, oświetl woskową formę światłem, rzucając jej cień na ścianę, w którym to ujrzysz wygląd swojego przyszłego męża!

Folwark-Andrzejki

2. Skórka jabłka

Tak wróżyć mogą tylko dziewczęta. Muszą obrać jabłko ze skórki, a następnie rzucić ją za siebie przez ramię. Po wylądowaniu, skórka jabłka ułoży się w kształt litery, która to będzie pierwszą literą imienia ich przyszłego męża!

Throw Apple Skins

3. Wyścig butów

To jedna z najzabawniejszych i najłatwiejszych wróżb. Każdy uczestnik zabawy musi zdjąć buty, a następnie od najbardziej oddalonego od drzwi miejsca pokoju wszyscy zaczynają ustawiać swoje buty jeden za drugim, przekładając but z ostatniego miejsca na pierwsze. Właścicielka buta, który pierwszy przekroczy próg pokoju jako pierwsza wyjdzie za mąż!

shoe race andrzejki

4. Magiczna poduszka

Ta metoda starożytną techniką wróżenia i nie jest tak popularna w dzisiejszych czasach, ale jest interesująca.

Zanim dziewczyny pójdą spać, muszą zapisać jak najwięcej męskich imion, każde imię na innym kawałku papieru, a następnie umieścić wszystkie pod poduszką. Kiedy obudzą się następnego ranka, muszą wyjąć tylko jeden kawałek papieru, a to ujawni imię ich przyszłego męża!

magic pillow andrzejki

5. Wróżenie z kartki papieru

To naprawdę proste: trzeba napisać na kartce papieru w kształcie serca wszystkie męskie / żeńskie imiona, które znasz. Następnie ty trzymasz kartkę w powietrzu zapisaną stroną do siebie, a twój kolega/koleżanka przekłuwa ją na wylot z przeciwnej strony. Imię, które zostanie trafione, to imię przyszłego męża lub żony!

paper hearth

Jeśli jesteś singlem, nie martw się… Po prostu przyjedź do Polski podczas Andrzejek.

Wiem, że znalezienie dziewczyny lub chłopaka nie jest łatwe, więc jeśli naprawdę potrzebujesz magicznej pomocy, po prostu przyjdź do Polski w ostatnich dniach listopada i może uda Ci się znaleźć miłość swojego życia! Kto wie, może zostaniesz w Polsce na zawsze tak jak ja!

Author

Meksykański bloger mieszkający w Polsce

Write A Comment